| fis a întrebat:

Daca mi-a fost suspendat permisul de conducere pe 90 de zile, pentru viteza, trebuie sa sustin testul de redobandire? Sau il primesc inapoi fara sa-l sustin (nu pot sa dau testul pentru micsorarea perioadei fiind incepator). Din cate am inteles trebuie doar daca ti-a fost retinut pentru alcol sau neacordarea prioritatii de trecere in urma caruia s-a produs un accident.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, asa este, am omis faptul ca ai spus ca suspendarea dreptului de a conduce a fost pentru depasirea vitezei. In acest caz nu trebuie sa dai proba de verificare, deoarece nu poti obtine reducerea perioadei de suspendare.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Testul de verificare a cunostintelor este obligatoriu in toate cazurile de suspendare, cu exceptia celui in care suspendarea a fost dispusa pentru cumul de puncte.
Conform Regulamentului de aplicare a OUG 1952002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART. 219. (1) Restituirea permisului de conducere se dispune de către seful serviciului politiei rutiere care îl are în evidenta, la cererea titularului, în urmatoarele cazuri:
a) la expirarea termenului de suspendare, când sancţiunea a fost aplicata pentru cumul de puncte;
  b) la expirarea termenului de suspendare, când sancţiunea a fost aplicata ca urmare a savarsirii unei contraventii pentru care legea prevede suspendarea dreptului de a conduce pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, după caz, a fost majorata cu 30 de zile, dacă titularul a promovat testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
  c) în baza certificatului medico-legal prin care se confirma ca afectiunile medicale care au determinat declararea persoanei respective ca inapta medical au incetat.
  (2) Restituirea permisului de conducere se dispune de către seful  serviciului politiei rutiere pe raza careia a fost savarsita fapta, la cererea titularului, în baza rezolutiei sau, după caz, a ordonantei procurorului prin care s-a dispus neinceperea urmaririi penale, scoaterea de sub urmarirea penala ori încetarea urmaririi penale, în baza hotărârii judecătorești rămase definitive prin care s-a dispus achitarea inculpatului sau prin care procesul-verbal de constatare a contraventiei a fost anulat ori ca urmare a încetării masurii de siguranţă prevăzute la art. 112 lit. c) din Codul penal, republicat, cu modificările şi completările ulterioare.
  (3) Verificarea cunoasterii regulilor de circulatie de către contravenient se efectueaza de către serviciul politiei rutiere care îl are în evidenta, în cazul în care sancţiunea a fost aplicata ca urmare a savarsirii unei contraventii pentru care legea prevede suspendarea dreptului de a conduce pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, după caz, a fost majorata cu 30 de zile.
  (4) Verificarea cunoasterii regulilor de circulatie consta în completarea unui test-grila, ce contine 15 intrebari din legislatia rutiera. Este declarata "promovata" persoana care a formulat răspunsul corect la cel puţin 13 intrebari.
  (5) Contravenientul este obligat sa sustina examenul de verificare a  cunoasterii regulilor de circulatie, în perioada executarii sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce, în zilele stabilite, saptamanal, la nivelul serviciului politiei rutiere."

| fis explică (pentru Ioandelasal):

"Art.106. alin. (1) Până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conducătorul de autovehicul şi tramvai trebuie să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, pentru verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie, după cum urmează:
a) când permisul de conducere i-a fost reţinut pentru conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale."

Deci astfel de raspuns am gasit si eu, care spune practic ca nu trebuie sa dau niciun fel de test... de aceea voiam raspunsul la o persoana care a trecut prin ce trec eu, multumesc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru fis):

Da, asa este, am omis faptul ca ai spus ca suspendarea dreptului de a conduce a fost pentru depasirea vitezei. In acest caz nu trebuie sa dai proba de verificare, deoarece nu poti obtine reducerea perioadei de suspendare.

| Dolores214 a răspuns:

Uspendarea permisului pe 30 zile, 60 zile sau 90 zile: se iau in considerarea numararea acestor zile doar dupa expirarea dovezii de conducere ce v-a fost eliberata (sau din ziua retinerii, daca dovada este cu 0 zile - doar pentru. alcoolemie).
Deci daca ati primit o suspendare pe 60 zile si o dovada de conducere pe 15 zile, veti putea vedea permisul in mana doar dupa 75 de zile.

Orice suspendare de permis pe 30, 60 sau 90 de zile, necesita admiterea unui examen cu intrebari 13 corecte din 15, pentru ca permisul sa poata fi ridicat la termenul specificat si cu un minus de 30 de zile. Nesustinerea examenului, sau neadmiterea examenului duce la prelungirea cu 30 zile a suspendarii urmand sa fie ridicat fara examen dupa acest termen prelungit.
exemplu: permis suspendat 90 zile
varianta 1 - Dau examen 13 din 15 si reusesc... ridic permisul dupa 60 de zile.
varianta 2 - NU dau examen 13 din 15 (sau dau si nu-l iau)... ridic permisul dupa 90 + 30 zile.

Daca permisul v-a fost suspendat pe 90 zile acest interval de suspendare mai poate fi redus cu 30 de zile, daca:
Art. 221. alin. (1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, daca sunt îndeplinite, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
b) a obtinut permis de conducere cu cel putin 1 an înainte de savârsirea faptei;
c) în ultimii 3 ani de la data savârsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de masura;
d) în ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplica sanctiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.

| Alex_Popolan_1991 a răspuns (pentru Dolores214):

Buna ziua si pentru alcoolemie este aceiasi masura?

Va multumesc!

| fis explică:

Multumesc, am fost astazi la politie si mi s-a spus acelasi lucru