| killjaden a întrebat:

saptamana aceasta am fost depistat cu hepatita c, vreau sa precizez ca sunt in concediu medical 10 zile, lucrez ca lacatus constructii nave in Santierul Naval Constanta; ma tem ca voi fi dat afara de la munca chiar medicului intreprinderii nu-i prea convenea ideea spunand-umi ca nu voi avea voie la efort fizic si toxicitate.....am fost si la sindicat,maistrul ma spriina dar altceva ce voi putea face, asta imi este meseria asta stiu sa fac.Precizez ca sunt pe perioada nedeterminata. Astept sfaturi.Va multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti fi concediat pe timpul concediului medical si nici apoi, dupa ce te insanatosesti. Doar daca nu corespunzi medical pentru locul de munca ai putea fi concediat dar doar daca nu-ti pot oferi un loc de munca corespunzator starii de sanatate.
Vei beneficia de somaj si poti spera sa-ti gasesti un loc de munca.