| sphinx1231 a întrebat:

Dacă un copil de 16 ani al cărui tată a decedat, în condițiile în care acesta nu era angajat și era divorțat de soție, este eligibil pentru pensia de urmaș sau alt ajutor de la stat?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este eligibil, avand in vedere ca tatal nu indeplinea conditiile pentru pensie.
Conform Legii nr.263/2010, privind pensiile publice, citez:
ART.83.Pensia de urmaş se cuvine copiilor şi soţului supravieţuitor, dacă susţinătorul decedat era pensionar sau îndeplinea condiţiile pentru obţinerea unei pensii."
Nu spui la cine are/avea domiciliul copilul. Daca este la mama atunci aceasta il va ingriji pana la majorat si va putea primi ajutor social, daca indeplineste conditiile. Daca era la tata atunci va putea trece la mama sau va fi preluat de Protectia copilului.