| Gigi34 a întrebat:

Bună TPU. Urmează să îmi cumpăr un teren, mai bine zis o livadă pe un deal și aș vrea acolo să îmi fac o căbănuță, un mic lăcaș de liniște și cică am nevoie de aprobare de la primărie, cu acte etc. Ce se întâmplă dacă nu fac actele la primărie pentru căbănuță? Terenul urmează să fie cumpărat, acte totul pe el o să am, dar nu vreau să mai dau și mai mulți bani pe alte acte, abia am pentru materialele de construcții. Rog seriozitate și nu răspunsuri la mișto

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vezi primi total de amenzi și dacă autoritățile își fac treabă o vor demola.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Unde este dealul cu livada? Dacă este în intravilanul comunei, ai nevoie de aprobare de la primărie pentru orice tip de construcție. Fără aprobare, rișți amendă și obligația de a demola ceea ce ai construit.

| mihai69 a răspuns:

Dacă pui un container, nu-ți trebuie autorizație de construcție.

| gabicoo a răspuns:

Obligatoriu ai nevoie de autorizație de construcție și certificat de urbanism! Dacă o faci de capul tău, fară acte, riști să primești amenzi peste amenzi și să fii obligat să-ți demolezi cabana sau vin ei să o demoleze. Autorizația și certificatul nu costă mult! Durează mult până se mișcă cei din primărie să-ți emită actele - tremenul maxim: 1 lună pentru autorizație + încă 1 lună pentru certificat.

| Gigi34 explică:

E așa mai la marginea orașului, între munți unde nici semnal bun nu este happy

| sadrian46 a răspuns (pentru Gigi34):

Da, mai la margine, dar este în intravilanul orașului sau nu?

| Gigi34 explică (pentru sadrian46):

În anunț scrie că este teren extravilan

| sadrian46 a răspuns (pentru Gigi34):

Dacă este teren extravilan, nu ai voie să construiești pe el o clădire pentru locuit. Poți construi doar în localități. Vezi și
https://hauze.ro/......conditiile