| Doinis88 a întrebat:

Bună TPU!
Va rog, e urgent! Unde scrie ca un apartinator trebuie sa anunțe vizita de fiecare data când vrea sa și viziteze ruda internata în cămin de batrani? Nu am găsit nicăieri regula aceasta! Și dacă nu anunță vizita, nu este lăsat sa-și vadă ruda! E ca și cum ar avea căminul ceva de ascuns.
Mulțumesc.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu am cunostinta de o asemenea regula, probabil este in regulamentul caminului. Poti afla doar daca intrebi conducerea caminului.
Si probabil ca vor sa-l pregateasca putin pentru vizita, cred ca ai vazut la tv sau ai citi ce se intampla prin unele camine.

| Violleta2022 a răspuns:

Sunt reguli interne, pentru protectia batranilor, fiindca se fac programari ca sa nu intre mai mult de 10-20 de oameni pe zi in camin, fiindca pot aduce microbi, virusi si boli care-i pot omori pe batrani.
Asa este si in starinatate!
Sa se poata tine strict sub evidenta cine intra, cand a intrat si pe cine ai vizitat, ca in caz de se imbolnaveste cineva din camera aceea, chiar daca nu s-a imbolnavit batranul vizitat de tine, atunci se stie cine-i responsabil.

| Violleta2022 a răspuns:

Am uitat sa-ti spun, in strainatate ai obligatia sa faci test rapid de covid si influentza, chiar la intrarea in camin, declarand in scris ca nu ai avut nici una din bolile sau virusi din lipsa si nu ai intrat in contact cu nimeni bolnav in ultimile 14 zile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Acesta regula nu exista nicaieri in vreo legislatie, maxim in regulamentul caminului de batrani si asta pentru ca probabil au ceva de ascuns asa cum zici si tu

| Smmo a răspuns:

Trebuie vazut si regulamentul. Dar da, unele au ceva de ascuns si profita de faptul ca sunt batrani, singuri si nu ii cred ai lor sau nu au incotro. Cand mergi acolo la persoana pe care ai dus-o, sa o intrebi cum se poarta cu ea, am vazut niste chestii absolut inumane intr-un loc in care taxa de sedere era o suma echivalenta cu doua salarii, iar pampersii si alte chestii speciale trebuiau aduse de acasa, deci erau peste taxa. Aparentele erau perfecte, daca ai fi fost doar o ruda in vizita nu ai fi banuit nimic. Nu as fi stat acolo nici o zi si nu as duce pe nimeni la azil decat daca chiar nu as putea altfel. Ar fi ultima, ultima, ultima solutie.
Ca sa nu spun ca e peste tot asa, ca nu am de unde sti, te sfatuiesc sa ceri informatii de la persoane care au stat acolo si rudele lor.