| Gabitzu246 a întrebat:

va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns, deci o cunostinta de a mea a facut un contract de vanzare-cumparare pentru un tico si acum trebuie sa o inscrie si este 1000 de euro ceea ce este enorm pentru aceasta masina, si acum ambele parti ale contractului vor sa il anuleze/rezilieze sau inteles amiabil, dar problema este ca unde trebuie sa se duca? la un notar? si inca ceva daca desfac contractul dupa proprietarul de la bun inceput v-a trebuii sa inmatriculeze inca o data masina? mi s-ar parea foarte aiurea. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot sa anuleze contractul, pe cale amiabila, fara a fi necesara interventia notarului, bineinteles daca nu au incheiat contractul la notar. Cumparatorul va restitui masina si vanzatorul va restitui pretul.
Si vanzatorul nu va mai trebui sa reinmatriculeze masina, aceasta nu a fost radiata de pe numele lui, s-ar fi radiat doar dupa inmatricularea pe cumparator.

| Gabitzu246 explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc foarte mult ca m-ati lamurit!

1 răspuns: