| Kre a întrebat:

varul meu a fost acuzat ca a iesit ultimul dintr-o incapere si ca a furat un telefon Alcatel OneTouch.dar nu l-a furat el, acum politia ar putea sa il interogheze.are 15 ani,cum ii poate dovedi politiei ca nu a furat acel telefon?! Acest telelefon poate fi localizat cumva?(P.S. asta cred ca ne-ar ajuta si ar dovedi ca nu a luat el telefonul). deci,va rog, are acest telefon localizator, sau ceva de genul.multumesc anticipat tuturor ce raspund.

Răspuns Câştigător
| Wehrmacht a răspuns:

Da.Un telefon poate fi localizat mai ales smart phone-urile. Furtul poate fi dovediat numai daca sunt probe clare impotriva lui. Daca cineva spune ca l-a vazut facand asta trebuie sa o dovedeasca. Daca cineva spune "el a iesit ultimul si telefonul a disparut deci el l-a furat" este doar o tampenie, nu o dovada.Ca sa nu poate fi localizat telefonul trebuie sa aiba bateria scoasa. Daca nu exista nici o dovada care sa duca spre hot si acesta a dezasamblat telefonul pentru piese nu mai poate fi prins.

| Kre explică (pentru Wehrmacht):

Este un Alcatel a spus one touch si pe culoare visinie, camera 2 mx. nu stie doamna aia daca e smartphone ca l-a primit cadou, nu stiu ce chestii.suna pe nr, si tel e deconectat...deci daca e bateria scoasa nu poate fi localizat?:O

| Wehrmacht a răspuns (pentru Kre):

Caute pe net despre asta.Cum functioneaza un telefon.Bateria este sursa lui de energie. Daca este scoasa nu poate sa mai primeasca sau sa transmita "informatii" despre locatie.

| Kre explică (pentru Wehrmacht):

Merci.happy iti dau fundahappy

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la cealalta postare. Varul tau se bucura de prezumtia de nevinovatie si nu trebuie sa dovedeasca nimic. Cei care-l acuza trebuie sa dovedeasca furtul.

| CataC a răspuns:

Salut
Sa se duca la politie insotit de parinti, sa le spuna ca nu a furat el telefonul, iar daca nu e crezut sa spuna ca e dispus sa faca testul poligraf (detectorul de minciuni).
Bafta

| adriann31 a răspuns:

Neaparat sa stie si parintii de aceasta problema pentru ca e minor, are sub 16 ani, deci are capacitate de exercitiu restransa. Trebuie sa dea o declaratie organelor de cercetare ale politiei judiciare si sa spuna exact ceea ce s-a intamplat, fara a minti pentru a preveni eventuale necazuri