| Georgiana0216 a întrebat:

Buna TPU,

Vreau o lamurire cu privirea la legea certificatului verde. Daca se va aproba, aceasta lege modifica constitutia?

Nu am cunostinte legate de acest subiect si am aceasta nelamurire.

Cine ma poate ajuta?

FUNDAAAAAAAAAAAA

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula nici o lege nu poate modifica sau completa Constitutia, chiar daca ar trece de Parlament nu ar fi promulgata de Presedinte, ar fi trimisa la CCR si declarata neconstitutionala.
Exceptie face doar o lege de modificare/completare a Constitutiei si doar una care se incadreaza in limitele de revizuire a Constitutiei.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand legea legata de certificatul verde al angajatilor a picat.
in al doilea rand o lege data de parlament nu modifica constitutia.
constitutia e modificata printr o procedura complexa care este finalizata de un referendum

| Georgiana0216 explică (pentru suntserios):

Am citit mai devreme o stire ca se poate schimba decizia in camera deputatilor...ramane de vazut

| sierra1 a răspuns:

O lege (ordinară) nu schimbă constituția.
Și totuși, ce are certificatul cu constituția?

| RoCkKiD a răspuns:

O lege nu poate sa modifice constituția.

| mi25 a răspuns:

Nu se modifica nici o constitutie. Chiar in constitutie se prevede:

Art. 34 – Dreptul la ocrotirea sănătăţii
(1) Dreptul la ocrotirea sănătăţii este garantat.
(2) Statul este obligat să ia măsuri pentru asigurarea igienei şi a sănătăţii publice.
(3) Organizarea asistenţei medicale şi a sistemului de asigurări sociale pentru boală, accidente, maternitate şi recuperare, controlul exercitării profesiilor medicale şi a activităţilor paramedicale, precum şi alte măsuri de protecţie a sănătăţii fizice şi mentale a persoanei se stabilesc potrivit legii.

Deci Constitutia nu numai ca da dreptul, dar obliga statul sa ia toate masurile pentru ocrotirea sanatatii populatiei.
Dar unii citesc Constitutia in dunga.

| mi25 a răspuns:

@Ioandelasal: Nici chiar acea lege, de care zici tu, aprobata cu 2/3 din parlamentari, nu modifica Constitutia pana nu este supusa unui referendum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legea constitutionala poate fi schimbata doar printr-un proces de vot in senat, este foarte complicat si nu are legatura cu legea civila

| mi25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Legile constituționale emană de la puterea constituantă – adică de la adunarea constituantă care a fost aleasă şi convocată în acest scop. Senatul nu poate modifica o lege constitutionala, asa cum nu poate modifica constitutia. Atata timp cat nu se pune in discutie modificarea constitutiei (atentie, nu unele art. din constitutie) nu se pot emite legi constitutionale.
A nu se confunda legile constitutionale cu legile organice.

| Georgiana0216 explică:

Am inteles acum. Ideea e ca legea asta cu certificatul verde ma sperie putin, job-ul fiind intr-o oarecare masura vizat.
Acum ma gandesc ca aprobarea unei astfel de legi incalca constitutia, deci, sper sa nu treaca de camera deputatilor. am citit stiri ca a fost trimisa catre camera deputatilor si va fi supusa votului cat de curand.

| mi25 a răspuns (pentru Georgiana0216):

Sa nu treaca, doar romanii trebuie sa fie cei mai prosti. Toate tarile civilizate, care nu au tecut de bunavoie de 60% vaccinati au recurs la acest procedeu.
Tu chiar nu-ti dai seama ce prostie vorbesti? Tu vrei sa umblam cu masca pe strada inca 10 ani? Doamne, cata prostie s-a adunat la acest popor. Mai bine pupa moaste - din care se gasesc tot mai multe - decat sa se ia masuri stiintifice si realiste.

| sierra1 a răspuns (pentru Georgiana0216):

"ma gandesc ca aprobarea unei astfel de legi incalca constitutia"

păi cum așa?