| avram2403 a întrebat:

Salut, ma toate ajuta careva, am cautat in constitutia Romaniei si nu am gasit cate petitii trebuie facute pentru a modifica o lege de guvern?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Constitutiei Romaniei, rep. in 2003, citez:
"ARTICOLUL 74 - Initiativa legislativa
(1) Initiativa legislativa apartine, dupa caz, Guvernului, deputatilor, senatorilor sau unui numar de cel putin 100.000 de cetateni cu drept de vot. Cetatenii care isi manifesta dreptul la initiativa legislativa trebuie sa provina din cel putin un sfert din judetele tarii, iar in fiecare din aceste judete, respectiv in municipiul Bucuresti, trebuie sa fie inregistrate cel putin 5.000 de semnaturi in sprijinul acestei initiative.
(2) Nu pot face obiectul initiativei legislative a cetatenilor problemele fiscale, cele cu caracter international, amnistia si gratierea.
(3) Guvernul isi exercita initiativa legislativa prin transmiterea proiectului de lege catre Camera competenta sa il adopte, ca prima Camera sesizata.
(4) Deputatii, senatorii si cetatenii care exercita dreptul la initiativa legislativa pot prezenta propuneri legislative numai in forma ceruta pentru proiectele de legi.
(5) Propunerile legislative se supun dezbaterii mai intai Camerei competente sa le adopte, ca prima Camera sesizata."
Conform L.189/1999, rep. in 2004, citez:
"ART.1. Exercitarea iniţiativei
  (1) Iniţiativa legislativă a cetăţenilor se exercită cu respectarea prevederilor art. 74 alin. (1) şi (2) sau, după caz, ale art. 150 din Constituţie, republicată, în condiţiile prevăzute de prezenta lege.
  (2) Iniţiativa legislativă a cetăţenilor se exercită printr-o propunere legislativă întocmită în temeiul art. 74 din Constituţie, republicată, în domeniul legilor organice sau ordinare, iar în temeiul art. 150 din Constituţie, republicată, în domeniul legilor constituţionale."
Pentru detalii citeste L.189/1999.

1 răspuns:
| KodrutZ a răspuns:

Nu trebuie "petiti" ci trebuie o gasca de semnaturi pentru a intia un proiect legislativ. Desigur ca dobitocii de parlamentari o vor respinge, la fel cum se pisa si pe rezultatele referendumului de reducere la 300.