| Blade_Catalin_1983 a întrebat:

Vreau sa stiu si eu in ce conditii se poate revizuii constitutia si ce articole de lege nu pot fii schimbate din constitutie [pentru un referat]

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Potrivit articolului 150 din Constituțiesad1) Revizuirea Constituției poate fi inițiată de Președintele României la propunerea Guvernului, de cel puțin o pătrime din numărul deputaților sau al senatorilor, precum și de cel puțin 500.000 de cetățeni cu drept de vot. (2) Cetățenii care inițiază revizuirea Constituției trebuie să provină din cel puțin jumătate din județele țării, iar în fiecare din aceste județe sau în municipiul București trebuie să fie înregistrate cel puțin 20.000 de semnături în sprijinul acestei inițiative. happy

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Presupun ca esti a 7a...