Întrebare recomandată | DaianaDC a întrebat:

Buna tuturor!
Am închiriat un apartament acum 9 luni împreună cu prietenul meu. De la început proprietarul ni s-a parut ca nu e ceva in regula cu el. Il sunam sa il intrebam diferite chestii legate de casa, de masina de spalat, de cuptor etc si începea sa ne zica sa nu folosim cuptorul sau aerul conditionat, ma intreba ce vreau sa gatesc la cuptor.Cel mai des pe mine ma suna, inca de la inceput, cu toate ca prietenul meu sunase pentru închiriere, pentru vizionare. De multe ori cand venea sa ia banii de chirie eu eram singura acasa, pe mine ma suna pentru chirie, uneori intra in casa sa ia banii cand lipseam de acasa.
Ieri a sunat pentru chirie, eu eram la dentist si nu am putut răspunde. Dupa 20 de minute, am trimis un mesaj "Banii sunt in hol". Dupa maxim o ora prietenul meu a trimis un mesaj ca il suna proprietarul, sa il sun eu pentru ca el era la o sedinta. L-am sunat pe proprietar, am apucat sa spun doar "buna ziua" si a început să vorbeasca pe un ton ridicat, sa imi spuna ca nu am cei 7 ani de acasa, ca de ce vorbesc asa cu el si ca o sa avem o discutie seara, a inchis telefonul. Dupa 5 minute l-am sunat sa aflu care era problema, a început sa imi spuna ca de ce e usa deschisa la balcon, de ce e rupta plasa de tantari (era la fel cand ne-am mutat), de ce am pus doua ghivece de flori pe bara de la balcon, ca trebuia sa ii cer permisiunea, ca am prea multe flori si sa dispara florile din casa, ca ma suna si nu ii raspund in ultimul timp la apeluri. Ne trage la raspundere pentru program, ceea ce nu mi se pare normal. I-am platit chiria pentru luna viitoare pana la 15 mai si cand ne-am mutat o garantie de 200 euro.
Noi am vrea sa ne mutam pe 15 mai, dar ne este teama ca n-o s-o mai primim daca plecam inainte de a implini un an de cand ne-am mutat. Am semnat un singur "contract", care i-a ramas lui.
De meserie a fost/este expert judiciar, are vreo 50-55 ani.
Eu cred ca vrea sa ne faca sa plecam mai repede sa aiba motiv sa pastreze garantia sau a gasit alti chiriasi care ii ofera mai mult.
Voi ce ne sfatuiti, ce credeți?

Răspuns Apreciat de Editori
| kopli a răspuns:

Buna!
Cat timp voi ati stat in chirie proprietarul avea acces in locuinta in lipsa voastra?!
Nu e tocmai in regula. Am stat si eu la viata mea in chirie. Dar intotdeauna am schimbat yala, mereu cu acordul proprietarului. La plecare, o puneam la loc pe a lui. Evident, de cate ori voia sa ma verifice, avea voie. Dar nu in lipsa mea! Cu totii avem lucruri personale la care nu trebuie sa aiba acces oricine.
Da, cu contractul semnat (chiar unu), va poate opri garantia. Sa vorbeasca cu prietenul tau si sa-l intrebe scurt care e problema. Atata timp cat platiti chirie, puteti sa faceti sera in casa (evident, fara igrasie sau alte pagube). Daca el vrea sa plecati, sa va dea garantia. Eventual prietenul tau poate sa faca putin teatru si sa-i ceara despagubiri pentru cele 3 luni, pentru ca "viitoarea chirie e mai mare". Ii mai amintesti ca nu toate utilitatile functioneaza, etc. Sa vezi cum se linisteste domnul jurist. Daca nu recunoaste ca vrea el sa plecati, ii interziceti sa mai vina in lipsa voastra sau la ore pe care nu le agreati. Scurt! Sa vina numai cand sunteti amandoi acasa, sau numai la prietenul tau. Ca nu se stie ce-i mai trece prin minte.

| DaianaDC explică:

Asta am de gand sa fac. Ori nu mai da ochii cu mine niciodata pana plecam de aici, ori discutam toti: el, sotia, eu si prietenul meu si ii spun ceea ce e de zis in fata. Si o sa ii cer o copie dupa contractul semnat la închiriere.

| kopli a răspuns:

Corect!

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Da este foarte ciudat sa iti spuna cum sa iti amenajezi in casa sau sa nu ii folosesti bunurile daca ti le-a lasat acolo.Plus sa va intre in casa in lipsa voastra fie ea si casa lui este ilegal fara acordul vostru.Iar cu faza cu chiria cred ca trebuie sa planuiti data si sa va sunati cu o zi inainte macar sa stabiliti cand si unde va intalniti nu sa te trezesti cu el la usa fara sa te anunte.
Poate ca nu ai fost destul de "sociabila" cu el cum ar fi vrut, si daca nu v-ati imprietenit oarecum si ati pastrat doar o relatie de chirias si proprietar (cum e si normal de altfel) lui nu ia placut.Acuma lasati sa faca crize in continuare nu il luati in seama. Punetiva bunurile bine daca in caz ca mai intra la voi in casa si asteptati pana se face data sa plecati si sa va de-a garantia.

| DaianaDC explică (pentru Freya1):

Ma gandesc serios sa pun o camera de supraveghere in casa.
Eu l-am ajutat cu o comanda a unei masini de cusut, a platit-o, l-am ajutat sa o puna in functiune, deci nu poate spune ca nu am fost saritoare sa il ajut. Dar cica asta nu are legatura cu educatia mea.

| Freya1 a răspuns (pentru DaianaDC):

Eu zic ca cel mai bine este sa astepti sa iti treaca perioada contractuala si sa pleci. Avand in vedere meseria pe care o are cred ca esti constienta ca poate sa masluiasca orce.

| Krax256 a răspuns:

Un singur contract nu avea cum sa fie inregistrat la fisc. Astea se fac in triplu exemplar, cate unul pentru fiecare parte, in original. Cheama politia daca cumva mai intra in casa si chiar daca banii de chirie sunt pusi deoparte pe masa il poti acuza de furt deoarece nu are dreptul sa intre fara aprobarea voastra. Poti sa-i spui ca sesizezi si ANAF si s-o faci daca nu se linisteste. Contractul este nul atata timp cat nu a fost inregistrat iar faptul ca ati acolo va da statutul de persoane tolerate. Daca nu va da garantia aceea care fara un contract valid inregistrat este ilegal a fi retinuta mai stati cateva luni fara sa-i platiti chirie, macar sa va recuperati asa paguba. Va recomand chiar sa nu-i mai dati nici un ban de chirie de acum. Nu are ce sa va faca.

| Krax256 a răspuns (pentru Krax256):

Daca nu se linisteste instant, toate astea sa vina si cu schimbarea incuietorilor.

| Rorry a răspuns:

As zice sa mai stati pana se face un an, dar totusi, daca omul ti se pare periculos in vreun fel (daca ti s-a parut ca iti face avansuri sau ceva) lasa-i naibii de 200 de euro si plecati de acolo. gandeste-te ca avand cheile poate intra peste tine in casa atunci cand esti singura...cine stie ce ganduri libidinoase o avea...

| Alliss91 a răspuns:

In primul rand trebuia sa aiba 2 contracte 1 pentru voi si celalalt la el, bineinteles originalul ramanea la voi si copia la el, dar pentru a va asigura ca el nu face tigani va puteti interesa daca acel contract de inchiriere este inregistrat la ANAf pentru a plati anumite taxe, si daca acel contract nu figureaza in baza de date se pot face multe, mai ales ca sunt cateva luni de cand stati, voua nu va poate face nimic atata timp cat contractul nu este inregistrat, il puteti acuza de inselaciune si abuz la domiciliu, chiar daca el se stie cu aceste chiesti pe voi va pune la incercare si face in asa fel sa va faca sa plecati de acolo si garantia sa ramana la el, iar dupa baga alti chiriasi, alta garantie va primi si va proceda la fel cu fiecare in parte.