| crinuutza a întrebat:

Bună tuturor, am și eu o întrebare, dacă pensie minimă garantatà grad 3, am drept de munca la jumatate de normã, intrebarea mea ar fi, ce salariu s-ar da la jumătate de normă, și daca mi se opresc dările la stat, impozite. Multumesc, astept un raspuns coerent, pe intelesul meu

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Salariul pentru jumatate de norma este jumatate din salariul pe care l-ai primi daca ai fi angajata cu norma intrega, in orice caz nu mai mic decat jumatate din salariul minim brut pe tara garantat la plata, in prezent acesta ar fi de 725 lei. Vei plati contributia la fondurile speciale si impozitul pe salariu la fel ca orice angajat, bineinteles calculate la salariul pe care il vei primi.

| crinuutza explică (pentru Ioandelasal):

Voi lua 725 in mânã? Sau c-am cât ar veni să iau in mânà? Multumesc

| Ioandelasal a răspuns (pentru crinuutza):

Nu, acesta este salariul minim brut, salariul net este mai mic, respectiv 556 lei. Si a fost doar un exemplu, acesta fiind salariul minim, salariul lunar poate fi mai mare.

| crinuutza explică (pentru Ioandelasal):

Si mi se va opri impozit? Daca am si pensia?

| Ioandelasal a răspuns (pentru crinuutza):

Salariul se impoziteaza. Pensia ta nu cred ca se impoziteaza.