| Apostol_Cristina_1981 a întrebat:

Buna ziua am si eu o intrebare va rog frumos daca stiti sa mi dati un raspuns :Mama mea a lucrat ca femeie de servici la gradinita timp de 20 ani cu jumatate si sfert de norma, are cam 9 ani si jumatate vechime pe cartea de munca si nu poate iesi la pensie, este si bolnava are 59 ani.Se poate iesi la pensie?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate iesi doar la pensie de invaliditate, daca este incadrata intr-un grad de invaliditate, invaliditate din cauza unui accident de munca sau boala profesionala.
Nu poate iesi daca invaliditatea este cauzata de o boala obisnuita, deoarece nu are stagiul de cotizare prevazut de L.263/2010, respectiv de cca 15 ani, avand in vedere ca a lucrat doar cu timp partial.

| Apostol_Cristina_1981 explică (pentru Ioandelasal):

Multumes dar nici la pensie sociala nu are dreptu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Apostol_Cristina_1981):

Nu exista pensie sociala.
Daca ar fi incadrata intr-un grad de handicap ar putea beneficia, in functie de gradul de handicap, de drepturile conferite persoanelor cu handicap prin L.448/2006, republicata in 2008, cu md. si compl. ulterioare.

| Apostol_Cristina_1981 explică:

Multumesc, nici la pensie sociala nu are dreptu?