| Africanwitch a întrebat:

Buna tuturor!
As vrea sa-mi schimb al doilea prenume ca nu-mi place. Stie cineva care ar fi procedura? Sau pot numai si numai daca am motive foarte intemeiate?
Mersi anticipat!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scimbarea prenumelui se poate face pe 2 cai: prin instanta judecatoreasca sau pe cale administrativa, conform OG nr.41/2003. Pentru ambele trebuie motive intemeiate, acestea sunt enumerate in actul normativ aratat. Numai bine!

| Africanwitch explică:

Ma intrebam daca parintii declara ca am alt prenume, am ceva sanse?

| TiffanyღBJ a răspuns (pentru Africanwitch):

Cum sa declare ca ai alt prenume daca in certificatul de nastere scrie clar ce prenume ai? Si nu poti nici sa declari pierdut certificatul de nastere pentru ca exista o baza de date la starea civila.
Dar avand 2 prenume, poti sa nu il mai folosesti pe al doilea si gata. Desi, in acte o sa ramana.

| TiffanyღBJ a răspuns:

Trebuie sa ai un motiv intemeiat, iar faptul ca nu iti place nu poate fi considerat "motiv intemeiat".
Ai aici toate detaliile

http://starecivila.gov.md/ro/pages/schimbarea-numelui-prenumelui

| teddypicker a răspuns:

Eu sincer nu cred ca un nume poate fi considerat atat de urat de cineva, cu atat mai putin de tine...Care e numele de ti se pare atat de "hidos"?big grin

| Africanwitch explică (pentru teddypicker):

Nu-i hidos da nici nu pot zice ca-mi place. Prefer altul.