| Neacșu_Danianda_1998 a întrebat:

Buna tuturor. Deci, as vrea sa stiu daca pot pleca cu mama mea, care are custodia mea din tara fara semnatura tatalui care nu este decazut din drepturi. am 16 ani...

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal nu poti pleca, ai nevoie si de declaratia tatalui. Conform L.248/2005, citez:
"ART.30.(1)Organele poliţiei de frontierã permit ieşirea din România a cetãţenilor români minori numai dacã sunt însoţiţi de o persoanã fizicã majorã, în urmãtoarele cazuri:
b)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual ori, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte în strãinãtate împreunã cu unul dintre pãrinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu acesta numai dacã pãrintele însoţitor prezintã o declaraţie a celuilalt pãrinte din care sã rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea cãlãtoriei
respective în statul sau în statele de destinaţie, precum şi cu privire la perioada acesteia sau, dupã caz, face dovada decesului celuilalt pãrinte;
(2)În situatiile prevazute la alin. (1) lit. b)-d) nu este necesara
declaratia parintelui decazut din drepturile parintesti sau, dupa caz, declarat disparut, in conditiile legii, daca insotitorul face dovada in acest sens, cu exceptia cazului in care ambii parinti se afla in aceasta situatie, cand este obligatorie declaratia reprezentantului legal al minorului."