| bratosin a întrebat:

Daca parintii sunt despartiti si eu sunt in custodia mamei mai este nevoie de semnatura tatalui pentru a iesi din tara?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai fost incredintata mamei prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila nu este nevoie de acordul tatalui pentru iesire, conform Legii nr.248/2005, art.30, citez:
"ART.30.(1)Organele poliţiei de frontierã permit ieşirea din România a cetãţenilor români minori numai dacã sunt însoţiţi de o persoanã fizicã majorã, în urmãtoarele cazuri:

d)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual sau, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte însoţit de o altã persoanã fizicã majorã i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu aceasta numai dacã persoana însoţitoare prezintã o declaraţie a ambilor pãrinţi sau,
dupã caz, a pãrintelui cãruia minorul i-a fost încredinţat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã." Numai bine!

| darrio2007 a răspuns:

Daca esti minor, da.

| Bl3ndDjBl3nd a răspuns:

Urmareste monikaka ga_borat si ilinel columb si vei afla raspunsurile happy

| 1fluturas a răspuns:

Nu,dar cand parasiti tara trebuie sa prezinte hotararea judecatoreasca de incredintare a minorului

| florin_1209 a răspuns:

Da