| Lauraaa16 a întrebat:

Eu si sotul meu suntem intr-o problema cat se poate de serioasa. Incep cu inceputul, noi ne cautam sa cumparam o masina am gasit un bmw e60 la Pitesti si am decis sa mergem sa o cumparam. Proprietarul la telefon era foarte sigur pe el adica spunea ca masina nu are nici un defect, el zicea ca e proprietar in acte, ca detine dovada anaf cum ca a platit taxa de inmatriculare, bun toate bune si frumoase pana cand pe drum neam decis sal sunam inca o data sa fim siguri. A raspus si lam mai intrebat odata daca are tot ce trebuie masina daca se merita sa venim ca stam la 500 de km de Pitesti omu a zis ca da totu e ok. Cand il intrebam de dovada anaf a zis ca nu o are ca o primeste in 14 zile. In acel moment am vrut sa ne intoarcem. Omu la telefon zicea ca daca vrem dovada anaf putem sa ne cazam la un hotel si el a doua zi ne da dovada si ca tot el ne plateste cazarea. Am zis ca daca tot neam pirnit pe drum nu ne mai intoarcem. Am ajuns acolo la 12 noaptea am vazut masina proprietarul era un tigan se vedea ca era combinator dar masina chiar arata bine am negociat pretul si am ajuns la discutia de acte a inceput sa o dea aiurea ca defapt masina e pe firma si firma e a lui. El mai era cu un prieten de a lui si tot se faceau ca se grabesc ca ei au treaba si tot ne intrebau daca vrem sa o luam ca ei nu mai stau si prietenul lui tot zicea ca pretul e prea mic ca nu trebuie sa dea masina ca e prea pont ..in fine masina eu zic ca isi merita pretul. am mers la un non stop unde se fac acte de vanzare cumparare, iam dat banii am facut contractul totul sa petrecut repede inca nu imi vine sa cred cum am putut sa fim asa de inconstienti, contractul la facut de pe numele lui dar nici o secunda nu neam gandit in acea secunda ca masina in carte e pe firma nu e a lui. iam dat banii, am plecat la drum iar pe drum ne puneam fel su fel de probleme inceopsem sa vedem probleme la masina gen apareau erori in bord care nu erau jn momentul cumparario masinii, avea buton start stop, din moment ce masina e din 2004 cum poate sa aiba start stop? Numai modele mai noi au, bordul era cusut din nou, nu mai avea nici un airbag, si alte mici probleme. Lam sunat pe acest om si iam zis ca masina are mici probleme dar iam spus ca daca el trimite actele nu e ptoblema o reparam noi dar actele sa fie in regula. Au trecut 2 zile in care el tot ne mangleste ca ne trimute maine toate actele iam spus ca avem impresia ca masina este furata sau eate vreo regie intre el si acea firma.el a negat tot. Acum noi suntemm disperati si nu stim ce putem sa facem..fiscal nu avem dovada anaf nici atat... avem o singura cheie...contractul de vanzare cumparare nu sa facut cu firma ci cu el care nu detine in acte masina...va rugam datine un sfat sau daca stiti pe cineva care a patit la fel..stim ca am gresit si ca e prea tarziu dar daca eate ceva ce putem face va tugan nu ezitati sa ne spuneti ..am vorbit cu jn avocat a zis sa asteptam pana maine sa vedem daca tremite ala de laa Pitesti actele. Cu siguranta n-o va face..va multumesc ca a-ti citit si orice sfat e bine venit. Multimesc inca odata

9 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Asteapta pana maine, vezi daca se rezolva, daca nu contacteaza un avocat te va indruma el, sau poti lua legatura cu politia.

| Lauraaa16 explică (pentru OldSoul):

Ideea e ca daca masina e furata ramanem si fara bani si fara masina si cred ca ne face si dosar penal pentru ca masina e oarecum furata de lafirma iar omul care neea vanduto nu are nici o treaba cu acea firma

| OldSoul a răspuns (pentru Lauraaa16):

Da, insa daca acel contract de vanzare cumparare intre voi si el exista si este valid mai aveti o sansa, acum ramane de vazut, sau in cel mai rau caz, vindeti masina la dezmembrari cat mai repede.

| BeckhamRZM a răspuns:

Eu stau în Pitești, dacă vii pe aici și faci afaceri cu mașini, pleci pe jos. rolling on the floor
Serios, chiar am auzit asta și nu credeam că va fi adevărat, sincer. straight face rolling on the floor

| Lauraaa16 explică (pentru OldSoul):

Contractul de vanzare cumparare il am este chiar semnat de el dar am un dubiu datele de pe el nu stiu daca sunt bune pentru ca el nu avea buleti ul la el avea poza de buletin in telefon dar oricum el a semnat iar pe contract a mai adaugat ca daca taxa la masina nu e platita ne a banii inapoi...

| Lauraaa16 explică (pentru BeckhamRZM):

Trebuie sa crezi e unu manglitor un tigan cu inca un baiat care are un rexton auriu inchis asa un maro..si prietena lui e una bruneta

| BeckhamRZM a răspuns (pentru Lauraaa16):

Da' eu știu în ce cartier ai fost tu sau crezi că știu pe fiecare în parte? Nici nu-mi pasă, sincer! happy. Dar, nu știu ce ai putea face.

| OldSoul a răspuns (pentru Lauraaa16):

Exista posibilitatea ca acele date sa fie reale, dar din cate se pare cel mai probabil nu sunt, nu stiu, eu zic sa iei legatura cu un politist, pana la urma ei sunt cei mai indreptatiti sa te indrume.

| William a răspuns:

Ca meritati soarta. Vorbeste cu un avocat.