| loveanimals1424 a întrebat:

Buna tuturor,problema este de domeniu juridic,sper ca am pus categoria buna. Tatal meu vrea sa imi treaca pe numele meu apartamentul in care am copilarit dupa ce moare,problema este ca si mama mea este trecuta ca si co-proprietar pe actele casei,am inteles ca trebuie sa discutam cu un mediator,sa fie evaluata la un pret,ea(mama) a zis ca renunta la partea ei din casa, eu m-am documentat si am vazut ca se poate face act de donatie pentru apartament si data o valoare a imobilului...intrebarea mea este :
Se poate face la notar un act prin care ea renunta la dreptul ei la apartament? Si dupa facut actul de donatie? Sau cum se procedeaza, as vrea sa ma duc la notar cu lectiile invatate, va rog un raspuns cat mai clar si corect ...multumesc
p.s.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus sunt 3 solutii:
1.Ambii parinti iti doneaza apartamentul.
2.Ambii parinti iti vand apartamentul.
3.Mama ta iti doneaza partea ei de apartament iar tatal face un testament prin care iti lasa partea lui.

| Vântulalb a răspuns:

Daca tatal vrea sa-ti revina tie partea ta numai dupa decesul sau, solutia este un testament. Mama vrea sa faca acum donatia? Unde va locui?
Dar intrebarea cheie este: mai ai frati?
Dupa ce lamuresti totul, te duci la notar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poate renunta acum la ce ar urma sa mosteneasca la moartea tatalui tau
Ambii iti pot dona partea lor de apartament
Mai ai frati?

| loveanimals1424 explică (pentru anonim_4396):

Nu am

| anonim_4396 a răspuns (pentru loveanimals1424):

Atunci ambii iti pot dona/vinde acum partea lor fara niciun fel de probleme ulterioare