| Vladu04 a întrebat:

Bună tuturor.

Recent am fost implicat intr-o bătaie cu încă 2 băieți care aveau chef de scandal și au sărit la mine. Pumnii au fost împărțiți de ambele părți după care am ieșit afara din local cu intenția de a pleca, iar unul dintre indivizi m-a urmărit până afară. Eu văzând ca se află pe urmele mele, m-am întors spre el și m-am pregătit de runda a doua. Puțin am știut că acesta avea pregătit în buzunar/mânecă un cuțit. Câteva zeci de secunde mai târziu în încăierarea noastră am simțit brusc o căldură în zona gâtului și am făcut câțiva pași în spate ca să realizez (la avertizarea unui martor ce se afla lângă noi), că fusesem înjunghiat/tăiat.

Pe scurt am fugit la jandarmi care au chemat salvarea și am ajuns la spital cu sângerări masive.
Ulterior am realizat gravitatea situației și anume că am o tăietură de aprox. 15 cm care pornește de pe gât în spatele urechii și continuă în formă de semicerc chiar peste zona carotidei, a glandei parotide și în final ajunge pe la mijlocul obrazului ușor deasupra "gropiței din obraz" sa zic așa pentru o vizualizare mai bună. În plus, probabil cu o a doua lovitură m-a atins și urechea mi-a fost despicată în două chiar de la mijloc deasupra locului unde începe cartilajul, pana în drept cu nivelul scalpului, secțiune perfect orizontală dinspre exterior spre interior.

Am fost internat în spital câteva zile pentru monitorizare, externat recent și pregătit pentru o expertiză medicala curând.

Întrebările mele din punct de vedere legal, ar fi următoarele:

1. Cum va fi încadrată fapta în urma unui certificat medico-legal? Menționez ca a existat și o a 3-a lovitura de cuțit care nu m-a rănit dar a făcut o secționare de aproximativ 10cm pe tricou în zona stomacului (tricoul se află ca și probă la politie în momentul de față).
2. Având în vedere că persoana în cauză știe și cunoaște gravitatea situației, dorește o înțelegere de urgență înainte ca acel certificat sa fie eliberat. Odată eliberat, politia se va autosesiza si nu voi mai putea retrage plangerea. La ce sumă aș putea avea pretenții în situația dată pentru daunele suferite. Situația fiind puțin mai complicata cu soție gravidă și altele, nu doresc neapărat un proces, doar în cazul excepțional, unde sunt dispus sa merg pana în pânzele albe la nevoie.

Mentionez: Rana este adâncă, am sângerat suficient cât sa am amețeli în spital, sângerarea s-a oprit abia după câteva ore după ce rana la gât a fost cusută. Știu că lipsesc multe detalii specifice pentru a putea da un diagnostic și un răspuns clar, dar am nevoie de câteva idei, sfaturi și puțin ghidaj de la cine considera ca ar putea sa ofere.

Va mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| CassiCass a răspuns:

Situația e destul de delicata. Părerea mea este că suma de bani pe care poți sa o ceri e discutabilă(poate fi una mare sau mai mica în funcție și de cat de grave au fost loviturile și ce scrie pe biletul de ieșire din spital) dar mult depinde și de persoana care te-a lovit(daca este de acord să îți plătească suma aceasta sau daca nu poate să fie pedepsit conform legii).
Aici poți să te sfătuiești cu o persoana în măsură să îți de-a toate detaliile acestea și să cunoască legea foarte bine(cred că un avocat ar fi cel mai în măsură să îți spună ce și cum).

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus fapta cred ca fapta va fi incadrata la tentativa de omor si aceasta se urmareste penal din oficiu si nu este prevazuta impacarea partilor.
Sigur ca poti avea pretentii la daune materiale si morale si le poti obtine chiar si inainte de proces, daca respectivul este de acord sa plateasca atata cat o sa ceri tu.
Ar fi bine sa vorbesti cu un avocat specializat pe asemenea cazuri, el te poate sfatui cat sa ceri.

| Simpatic a răspuns:

Fapta cu siguranta poate fi incadrata la tentativa de omor, cine umbla cu o arma alba la el si o foloseste nu are nicio scuza, a avut intentie, ea reiese din loviturile aplicate tie.
Despre bani nu stiu ce sa zic nu am cum eu sa evaluez asta.
Dar stiu ca cel care ti-a facut asta merita sa faca puscarie!
Intr-un astfel de caz este imposibil din punctul meu de vedere ca sa o rezolvi doar din a face sau nu plangere, atata timp cat in cazul tentativei de omor se merge pe autosesizarea institutiilor deci parchetul il va trimite in judecata pe cel care a dat cu cutitul, este lesne de inteles de ce.
Oricum poti cere daune, intrucat viata ti-a fost pusa in pericol si sanatatea ti-a fost lezata!
ia legatura cu un avocat specializat atat de drept penal cat si drept civil!

suntserios
| suntserios a răspuns:

La o asemnea agresiune nu cred ca exista intelegere amiabila fara sa existe o un proces. E totusi o fapta penala grava si cred ca politia va deschide din oficiu un dosar penal.

| mihai69 a răspuns:

In primul rând o să ai nevoie și de un certificat medico-legal, nu doar de actele de la spital.
În al doilea, înțelegerea dintre voi, fără suportul justiției e fix pix. El poate să promită orice ca să scape, dar nu ai absolut nicio garanție că se va ține de cuvânt.

| Holiday a răspuns:

Ca sa obtii mai mult, ia niste sedinte la psiholog. Chiar daca nu te duci. Asa, poti pretinde ca pe langa vatamarile fizice, ai fost vatamat si psihic.

| carevaescu a răspuns:

Vorbeste cu un avocat. Multă sănătate

| Dragobeta a răspuns:

Parerea mea e sa nu accepti nici o intelegere inainte de proces.
Stiu, lacomia e mare, vad asta si din comentarii. Dar poti pierde mai mult asa. Ceri ce ai de cerut la proces. Sfatuieste-te cu avocatul.