| addac a întrebat:

Buna tuturor, si multumesc foarte mult celor care imi vor raspunde...ieri am luat amenda de 900 ron si 15 puncte penalizare pentru ca itp-ul era expirat si nu aveam permisul la mine...neglijenta mea e adevarat. dar atitudinea acelui infect de,, politist,, era la fel de infecta ca si el...erm undeva in judetul olt...de ce spun incult pentru faptul ca eu am permisul expirat de 1 an si totusi el mi-a spus ca sunt an regula cu permisul, ca am fost verificata si totul e ok dar trebuie sa ma sanctioneze pentru itp.intrebarile mele la voi care ar fi, la15 puncte penalizare in conditia ca eu apar cu permisul expirat in aceasta perioada ce se poate antampla...va multumesc foarte mult si nu procedati ca mine ca nu e bine deloc.amenda nu ma deranjeaza problema mea sunt punctele astea

Răspuns Câştigător
| Mya a răspuns:

Nu vei pati nimic mai mult decat sa primesti inca o amenda pentru ca nu ai preschimbat permisul la timp si punctele de penalizare aferente.
Faptul ca iti expira permisul de conducere nu atrage si suspendarea, revocarea, dreptului de a conduce autovehicule. E ca si cum ai avea buletinul de identitate expirat, nu inseamna ca identitatea persoanei al carui buletin a expirat nu poate fi stabilita sau nu mai este reala, etc.
Asa ca stai linistita, nu e nici un bai ca nu a observat, dreptul tau de a conduce e perfect valabil...sau era big grin pana sa iti iei punctele...asta daca nu s-a mai schimbat iar cate ceva prin legislatie, eu stiam ca la 15 pcte ti-l suspenda 30 de zile...

6 răspunsuri:
| MisterKat a răspuns:

Sincer, imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat. dar treci peste si gata. Cred ca ai invatat ceva din asta. data viitoare fii mai atent!

O zi faina sa ai!

Daniel.

| angella1972 a răspuns:

Si mie mi-a expirat permisul si n-am fost atenta sa-l schimb la timp, si cand am fost oprita politistul l-a retinut si mi-a dat dovada sa ajung sa-l schimb in 15 zile, n-am primit amenda. dar cu itp-ul stiu ca e mai grav, dar 15 puncte...cred ca la schimbarea permisului deja vei avea cu 15 puncte mai putin.

| FashionDiva a răspuns:

Poti tine evidenta punctelor de penalizare gratuit aici - http://www.punctedepenalizare.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ala era incult? Dar tu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inculta esti tu, nu stii nici macar sa scrii corect...winking

| dino a răspuns:

Cred ca daca ii prezentai numai buletinul si ii spuneai ca ti-ai uitat permisul si talonul... poate aveai sanse sa scapi cu doar 4-6 p. penalizare si plecai mai departe...
Eu sunt oprit fregvent pe sosele ca uit sa aprind luminile de intalnire pe timpul zilei, scap de fiecare data cu avertisment verbal - dar in schimb sunt controlat la talon (inclusiv itp), permis, asigurare, rovigneta...