| adelinadelin a întrebat:

Salutare TPU, mi-a fost luat permisul acum 2 săptămâni, am facut contestatie maine trebuie sa ridic permisul inapoi, când mi-a fost luat am avut 12 puncte si acum inainte cu o zi de a-l lua inapoi am mai luat o amenda de 6 puncte, odata ce mi-a fost reținut permisul prima data s-au sters punctele de penalizare?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Punctele de penalizare se anuleaza doar dupa ce dreptul de a conduce ti-a fost suspendat pentru acumularea a 15 puncte de penalizare si suspendarea a fost efectuata. In cazul tau nu au cum sa fie anulate, deoarece n-ai efectuat suspendarea.
Conform OUG nr.195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 103
(1) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule şi tractoare agricole sau forestiere se dispune:
a) pentru o perioada de 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere a săvârşit contravenţii care cumulează 15 puncte de penalizare;
b)pentru o perioada de 60 de zile, dacă titularul permisului de conducere cumulează din nou cel puţin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce.
(3) În cazurile prevăzute la alin. (1) şi (2) hotărârea de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se comunică titularului de către serviciul poliţiei rutiere, care are în evidenţă contravenientul, în termen de 10 zile de la data constatării ultimei contravenţii.
(4) Punctele de penalizare se anulează la împlinirea termenului de 6 luni de la data constatării contravenţiei.
(5) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce anulează toate punctele de penalizare acumulate până în acel moment.
(6)În cazurile prevăzute la alin. (1), contravenientul este obligat să se prezinte la unitatea de poliţie pe raza căreia domiciliază sau îşi are reşedinţa în sensul art. 23^1 alin. (2) ori, după caz, locuieşte, în situaţia persoanelor aflate la studii în România, în termen de 5 zile de la primirea înştiinţării scrise, pentru a preda permisul de conducere.
(7) Neprezentarea contravenientului în termenul prevăzut la alin. (6), în mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, prevăzută la alin. (1) lit. a) şi b)."

| adelinadelin explică (pentru Ioandelasal):

Pai și in cazul meu? Ce se intampla? Ca eu aseara mergeam cu dovada aceea care imi expira la noapte la 12

| Ioandelasal a răspuns (pentru adelinadelin):

Daca ai facut plangere contraventionala atunci obtii o dovada de la judecatorie si cu aceasta mergi la politia rutiera si soliciti restituirea permisului de conducere.
Daca ti se admite plangerea si se anuleaza p.-v.c. atunci nu mai ai nici o problema cu suspendarea dreptului de a conduce.
Daca plangerea se respinge atunci va trebui sa predai permisul de conducere si sa efectuezi perioada de suspendare.

| adelinadelin explică (pentru DuckDodgers0):

Da ce? Se șterg punctele? Gen nu mi se mai ia odata permisul? Nu se pun și celalalte 12?