| catalin94 a întrebat:

..ce se intampla daca te prinde politia in trafic fara certificatul de imatriculare a masinii. La mine cel putin, tata detine actele masinii, cand mai plec cu masina nu am actele la mine...am decat permisul, pot primi o amenda pentru asta, sau puncte de penalizare etc?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti primi amenda, pentru neprezentarea actelor. In plus, daca masina nu-i inmatriculata pe tine te pot si tracasa, pot spune ca ai luat-o fara voia tatalui si sa te retina pana tatal confirma ca ti-a dat-o. Daca este pe tatal tau si vrei sa n-ai probleme iti recomand sa incheiati un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta). Numai bine!

| LIN2010 a răspuns:

Da poti fi sanctionat de agentul de politie cu 6-8puncte de amenda(care trebuiesc platite )si la latitudinea acestuia si cu 2 puncte penalizare si daca este si mai ''adracu'' te poate retine pana faci dovada ca proprietarul(tatal tau)ti-a permis sa folosesti masina(dovada este imputernicire legalizata la un notar).Asa prevede noul cod rutier.Cu stima.

| gicaputinica a răspuns (pentru LIN2010):

De unde ai scos asta cu noul cod rutier?
De cand trebuie imputernicire prin notar daca imprumuti o masina?
Arata-mi te rog, paragraful din Codul Rutier!

| LIN2010 a răspuns (pentru gicaputinica):

Cum dovedesti ca nu ai comis o infractiune cand ai masina imprumutata? cum dovedesti politistului ca nu ai furat masina?,pe aceste considerente te poate retine, legal, acestea sunt cosiderentele mele, pentru care am dat un raspuns.Nu vreau sa intru in polemici, dar nu cred ca sunteti in masura sa-mi criticati raspunsul, intrucat nu va este adresat.Respecte...

| gicaputinica a răspuns (pentru LIN2010):

Chiar daca nu-mi este adresat raspunsul imi pot permite sa critic pentru ca ati emis o informatie publica falsa.
In codul rutier, NU exista obligativitatea de a avea procura notariala in cazul cand imprumuti masina!
La intrebarile de mai sus e simplu de raspuns.
Daca masina d-voastra este "prinsa" pe camerele radar cu viteza peste limita legala, veti primi acasa o scrisoare prin care vi se cere sa declarati cine conducea masina in acel moment.
Asa se intampla si celelalte situatii.
Propietarul masinii nu este egal cu soferul.

Respecte!

| Alessia_Alexandra_1992 a răspuns:

Buna, da este adevarat poti primii amenda, puncte de penalizare, poate si sa-ti retina permisul de conducere sau sa-ti tracteze masina, acum depinde de situatie. Dar in cazul tau amenda si puncte de penalizare.

| Barbat_Ioana-maria_1981 a răspuns:

Ce se intimpla daca nu am permis si masina este neinmatriculata