| tigru89 a întrebat:

Buna tuturor!

Va rog, cei care stiu sau stau in Timisoara, doresc sa stiu unde merg la sectia de votare pentru ca am buletinul din Bucuresti si stau in Timisoara, n-am flotant.Din cate am inteles eu undeva aproape de gara dar mai exact unde?

Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti vota la orice sectie de votare din Timisoara, conform art.44, alin.4 din L.370/2004, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Alegătorii care în ziua votării se află în altă comună, oraş sau municipiu decât cel de domiciliu îşi pot exercita dreptul de vot la orice secţie de votare, după ce declară în scris pe propria răspundere că nu au mai votat şi nu vor mai vota la acel tur de scrutin, fiind înscrişi de către preşedintele biroului electoral al secţiei de votare în tabelul prevăzut la art. 9 alin. (1). Modelul declaraţiei pe propria răspundere se stabileşte prin hotărâre a Guvernului în termenul prevăzut la art. 65 alin. (1)."

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

"Persoanele care în ziua votării se vor afla în alte localităţi decât cele de domiciliu vor putea vota la orice secţie din ţară, însă numai după ce vor declara în scris, pe propria răspundere, că nu au mai votat şi nu vor mai vota la acest tur de scrutin".

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti vota absolut oriunde, scrii o declaratie pe proprie raspundere ca nu ai mai votat nicaieri si gata