| AlexandruV993 a întrebat:

Buna tuturor, vreau sa pun o intrebare foarte serioasa. Un prieten de-al meu cunoaste pe un tip care zici ca e scos din filmele cu psihopati. Tipul ala e foarte abuziv cu "iubita" sa ( o bate, o pune sa faca acte sexuale fara acordul ei ) si profita de faptul ca mā-sa e un avocat extrem de bun ( cred ca si ma-sa ii e frica de el ) si il scoate mereu din belele si ea stie tot ce face! E genul de tip care spune: - Tu stii cine sunt eu?! la toti cei care ii stau in cale sau i se impotriveste. Poarta la el multe arme ilegale de fiecare data asa ca e mereu un pericol public. Si e foarte riscant sa lovim inapoi, daca il spunem la politie, scapa si se razbuna pe fata ( poate o omoara ). Fata aceea e traumatizata si nu stie cum sa scape de el si nici prietenii ei.
Vreau sa stiu ce am putea face ca sa scapam de mafiotul asta cu probleme mintale.
Cum sa scapam de el fara ca altcineva sa fie ranit?

Doresc seriozitate maxima!
Cine are chef de glume are report de la mine!
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Exista Politie pentru asemenea comportament!
Se poate scoate certificat medico-legal daca este batuta, se poate actiona in judecata, se pot face multe, dar, atata vreme cat fata prefera sa stea cu el si sa fie batuta si supusa la toate nelegiuirile, voi nu aveti cum sa o ajutati.
Din pacate, nu o tine nimeni legata in casa aluia, de aceea spun, ca este problema ei, meritandu-si soarta, odata ce se duce la el, de buna voie si nesilita de nimeni.
Se poate face caz public printr-un post de televiziune, sau un ziar local, unde se strang dovezi ca certificate medico legale si procesele de sesizare de la Politie!

| AlexandruV993 explică (pentru Violleta2022):

Ea nu se duce de buna voie la el, mai mult e santajata si fortata. Acum sper sa nu fie mai rau decat deja stiu. Chiar sper sa facem ceva, tipul e o amenintare. Si tot ma tem ca daca el se duce la inchisoare, ma-sa nu cumva sa-l scape. Si nu vreau sa ma gandesc ce o sa faca prima data fetei aleia cand e liber.
O sa mai vorbesc cu prietenii ei sa vad ce pot face, multumesc de comentariu si sfaturi.

6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Eu zic sa ti vezi de treaba. Fata aia are o personalitate dependenta, altfel l ar părăsi si si ar asuma asta sau ar lupta pentru libertatea ei. Nu ti mai face griji pentru altii. Unora le place masochismul. Un animal cand se simte in pericol fuge sau lupta. Ea se complace. Nu o victimiza si tu.

| AlexandruV993 explică (pentru Donsavas):

Da dar pare aiurea sa nu ajuti cand cineva e in pericol. Stiu ca nu e chiar treaba mea dar totusi, daca deja stiu, simt ca trebuie sa ajut.
Mersi oricum de sfat.

| Donsavas a răspuns (pentru AlexandruV993):

Da ai dreptate. Ar putea fi dependenta de oricine altcineva, dar nu de un sadic.

| gabriielaaa a răspuns:

Sa se mute udeva unde el nu va afla sau sa plece din țară. Nu stiu de e adevarat ce povestesti tu dar de e Nu i normal.

| AlexandruV993 explică (pentru gabriielaaa):

Crede-ma, nu vreau atentie prin crearea unor povesti. Mersi oricum de comentariu.