Întrebare recomandată | MineIsLikeABridge a întrebat:

un vecin isi bate cainele fara mila, dar totusi nu are cicatrici care sa se vada, el fiind de culoare neagra si mai toata ziua il lasa in soare fara apa, ii pun eu apa si mancare si as vrea sa stiu unde pot sa il reclam la politia animalelor sau o institutie de genu, sunt din Sibiu, in caz ca are vreo importanta.

Răspuns Câştigător
| Madeline33 a răspuns:

In judetul Sibiu:
- Asociaţia pentru Protecţia Animalelor Animal Life: http://www.protectiaanimalelor.org/asociatii/scrie-asociatiei-animal-life/
- Asociaţia pentru Protecţia Animalelor Sădinca: http://www.protectiaanimalelor.org/asociatii/scrie-asociatiei-sadinca/
- Adăpostul de câini Mediaş: http://www.protectiaanimalelor.org/adaposturi/scrie-adapostului-medias/
- Adăpostul de câini Sibiu, Dealul Dăii (administrat de Primaria Sibiu): http://www.protectiaanimalelor.org/......alul-daii/

Ai numarul de telefon in stanga si adresele si e-mail-urie le gasesti in descrieri.

21 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Uuuu, search pe google prea greu?

| BiuL a răspuns:

In primul rand filmeaza-l cateva zile sa ai dovezi si apoi adreseaza-te politie. Daca nu fac nimic, contacteaza asociatiile de protectia animalelor din orasul tau si de ce nu presa, in general cand un caz este mediatizat, autoritatile iau masuri.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ia legătura cu cei de la Animal Life (Sibiu), este o asociație pentru protecția animalelor.
Nu știu câți vor fi interesați să-l ajute, prea puțini s-ar implica să salveze chinurile unui câine, căci, în marea lor majoritate, oamenii sunt foarte indiferenți, reci și total neimplicați.
Cineva care să îl apere și să-l scape de agresiuni, poți fi doar tu. Dezleagă-l, ia-l la tine, până îi găsești un culcuș liniștit, ori lasă-i libertatea. Probabil că situația disperată, m-ar face să recurg și la încălcarea legii. straight face
Mi-e teamă că despoticul stăpân, își va aduce un alt câine, care va fi obligat să trăiască sub aceeași teroare...
Sunt oameni mulți, lipsiți de principii sănătoase, cărora le face o plăcere nebună de a chinui tot ce le este inferior.

| K0sti a răspuns:

Suna la protectia animalelor! Felicitari pentru initiativa, daca e asa cum zici!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Filmeaza-l in momentul cand isi agreseaza cainele si apoi reclama-l.Pacat ca nu e vecin cu mine...

| ImCalledLamă a răspuns:

112! Daca ai facebook da-mi add Tea Craciun (am o poza cu Romania stop killing my friends) si te rezolv una doua happy si idiotu la inchisoare daca reusim un proces. Suna politia si ei vin imediat, il ridica pe ala sa vezi ce frumos o sa fie. Respect pentru tine, esti o iubitoare de animale. Te iubesc, si animalele la fel. :* love struck

| ionescuandrada2000 a răspuns:

Suna la protectia animalelor! Gasesti nr. de tel. pe net.

| CrissNico a răspuns:

Suan la politie nimeni nu ar trebui sa se poarte asa cu un biet suflet nevinovat sad
Singurul animal fara suflet din toata povestea asta este cel care il bate si il maltreateaza ( stapanul sau) sad
Te rog suna la politie, oriunde si salveza-l!

| 1Voineoska1 a răspuns:

Saracul animalut! sad Bietele sufletele nevinovate trebuie sa suporte tratamentul rece al stapanilor! Nu stiu nr de contact pentru protectia animalelor si nu sunt nici macar din Sibiu.Incearca si tu sa cauti pe Google sau intreaba pe cineva, pe un vecin care ar putea sti.Eu acum am cautat personal pentru aceasta intrebare si nu imi da niciun rezulatat concret. Informeaza-te si lupta sa salvezi bietul catelus!

| dany248y a răspuns:

Un om fara mila(un om inuman)
Suna la politie

| Noodlz a răspuns:

Suni la protectia animalelor!

| CaMeLeOnn a răspuns:

Suna la Protectia Animalelor si ei o sa constate daca cainele a fost abuzat sau nu.

| MineIsLikeABridge explică (pentru CaMeLeOnn):

Intocmai, de unde aflu numarul...

| mihaidina1222 a răspuns:

Otraveatel!

| Kiniee a răspuns:

Suna la politie, spune tot ce se intampla, o sa iti ceara datele si o sa vina cu protectia animalului, cel mai bine este sa chemi politia chiar atunci cand il bate. o sa il aresteze. Funda?

| LunguAndreea23 a răspuns:

Eu zic asa cand pleaca de acasa poti suna la protectia animalelor nr poti sa il gasesti pe net si cand o sa vina Pac! surpriza poate sa ii dea amenda mare... Sper ca te-am ajutat.Cer funda!

| JUstaGuy99 a răspuns:

La 112 si dupa ce ai spus problema totul se va rezolva de la sine

| Pinguiunul22 a răspuns:

Numarul de telefon al urgentelor este 112! Simplu!

| Anonymus201426582913m9i0 a răspuns:

Suni la politie si iei suna la protectia animalelor
I