| madalina3005 a întrebat:

Va rog, am nevoie mare de cat mai multe detalii despre custodia comuna. In momentul de fata la noi exista numai custodia unica, data mamei sau tatalui. Eu am custodia definitiva si irevocabila a copilului insa ma tem ca in toamna, cand se va aproba custodia comuna, tatal va deschide un nou proces. Are cineva mai multe informatii? In ce conditii se acorda? Multumesc frumos. Din pacate, in momentul acesta nu-mi permit o discutie cu un avocat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In noul Cod civil este prevazuta, ca regula, custodia comuna a copilului. Nu se stie inca daca acesta va intra in vigoare in acest an, deocamdata exista numai proiectul legii pentru intrarea in vigoare, supusa dezbaterii publice, nu am auzit ca aceasta sa fi fost trimisa Parlamentului, pentru dezbatere si adoptare.
Codul civil prevede ca la acordarea custodiei se va avea in vedere interesul superior al copilului, ancheta psiho-sociala si eventuala intelegere a parintilor cu privire la aceasta. In functie de probele administrate judecatorul va lua o hotarare, schimband ori mentinand incredintarea copilului. Numai bine!

1 răspuns:
regis
| regis a răspuns:

Discutiile cu avocatii sunt de cele mai multe ori gratuite, nu inteleg de ce nu iti permiti una. Doar ca nu iti va ajuta, nefiind stabilit inca textul final.
Si eu unul sunt pentru custodia comuna, nu este normal ca celalalt parinte sa plateasca pensie alimentara dar sa nu fie consultat de exemplu cu privire la scoala la care va invata copilul.
Din pacate va fi foarte greu de aplicat, in majoritatea cazurilor cel putin unul dintre parinti nefiind suficient de fair-play pentru a trece peste ura care i-a despartit, fiindu-le astfel imposibil sa gestioneze o astfel de situatie.