| deswiss a întrebat:

Buna! Va rog sa imi spuneti exact daca pauza de jumate de ora de la servici e obligatorie sau nu, daca eu intru la ora 14 si nu vreau pauza, ies la 22. Dar directoarea imi spune ca e obligatoriu sa iau pauza pentru ca asa e legea. Va rog sa ma lamuriti.
Multumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Are dreptate angajatorul.
Conform Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.133.Perioada de repaus reprezintă orice perioadă care nu este timp de muncă.
ART.134.(1) În cazurile în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 6 ore, salariaţii au dreptul la pauză de masă şi la alte pauze, în condiţiile stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
  (2) Tinerii în vârstă de până la 18 ani beneficiază de o pauză de masă de cel puţin 30 de minute, în cazul în care durata zilnică a timpului de muncă este mai mare de 4 ore şi jumătate.
  (3) Pauzele, cu excepţia dispoziţiilor contrare din contractul colectiv de muncă aplicabil şi din regulamentul intern, nu se vor include în durata zilnică normală a timpului de muncă."

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este obligatoriu sa-ti iei pauza, fiindca asa cere legea.

| anonimg a răspuns:

Da, firma este obligată de lege să ofere pauză de masă.
Sub nici o formă nu se poate să existe vreo înțelegere între angajat și angajator în privința aceasta.
Dacă legea ar permite astfel de înțelegeri, mulți patroni ar profita de acest aspect al legii și i-ar face scalvi pe angajați. Oricum angajații sunt sclavi; dar ar fi și mai rău.

| Alverto a răspuns (pentru anonimg):

Nu mereu. La unele companii sunt tratați ca regii, pentru că șefii știu ce vor pentru a le sporii productivitatea.

| Mopmop a răspuns:

Ce motiv ai sa nu iti iei pauza?