| Didyi21 a întrebat:

Va rog sa imi spuneti si mie cum pot fi pedepsite zvonurile. Stiti voi, cele care pornesc de la o persoana si se fac cat casa pana ajung la urechile celui in cauza. Ce se poate face, mai ales fara dovezi [adica, am auzit de la mai multe persoane ce se spune, dar nu stiu cepot face in acest sens]. Cineva a dat frau unor lucruri urate si le afecteaza reputatia parintilor mei. Se poate actiona si in instanta? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent zvonurile (barfa) nu se mai pedepsesc penal, calomnia nu mai exista ca infractiune.
Singura posibilitate este actiunea in judecata bazata pe prevederile privind raspunderea delictuala din Codul civil, republicat in 2011, art. 1349 si urmatoarele. Trebuie sa ai dovezi intemeiate ca persoana care va fi actionata in judecata este vinovata pentru lansarea zvonului. Numai bine!

11 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Parerea mea e ca sa le tratezi cu...indiferenta. Adica, poti sa le respingi oridecateori se iveste ocazia (cineva titi spune ceva sau te intreaba), dar sa nu te ambalezi. Daca ele sunt nefondate (fara dovezi) se vor stinge de la sine, iar tu te vei fi protejat de un stres inutil. Stii cum se spune ca adevarul iese la suprafata ca untdelemnul, asa ca nu-ti fa griji. Cand se vor convinge oamenii ca nu e asa, ai sa vezi ca tocmai cei care au scos zvonurile vor fi afectati intr-un mod negativ, in sensul ca vor fi priviti de ceilalti cu multa rezerva. Daca insa este ceva adevar in ce se spune (ceea ce ma indoiesc), atunci nu ai ce face. Trebuie sa inveti si sa pierzi, cum se spune, adica sa fii gata sa poti suporta si anumite consecinte. Zic si eu.

| MyPassion a răspuns:

Mda, Sabin are dreptate ar trebui tratate cu indiferenta unele vorbe..., dar totusi nu stiu daca ai putea actiona in vre un fel, pana nu ai certitudinea ca asa a sps acea persoana happy

| Didyi21 explică:

Stiu cine a ineput totul, si am persoane care mi-au confirmat. Dar respectiva persoana poate nega, deci nu stiu cum as putea sa o prind la mijloc. Cineva mi-a spus ca e posibila si varianta cu judecata, avand in vedere ca respectiva persoana este majora. Dar pentru asta trebuie sa se implice ai mei? sunt si eu majora, nu ar fi nicio posibilitate sa o fac sa plateasca pentru asta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Didyi21):

Se poate proba cu 2-3 martori, care sa declare ca zvonul l-au auzit de la persoana respectiva.

| Didyi21 explică (pentru Ioandelasal):

Nu ar fi o problema, am chiar mai multi martori. Ce ar putea pati respectiva persoana? Pentru zvonuri? Pot cere daune morale?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Didyi21):

Da, poti cere daune morale si dezmintirea zvonurilor, prin publicarea dezmintirii in 1-2 ziare din judetul tau.

| Didyi21 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru ajutor!

| Didyi21 explică (pentru Ioandelasal):

Mai am o intrebare. Aceste daune morale, de ce anume pot fi reprezentate?
Vreau sa fac dreptate, sa vada lumea adevarul. Dar nu vreau nici ca respectivul sa ajunga la inchisoare de exemplu [desi asta iese din discutie, caci am inteles ca nu se pedepsesc asa]

| Ioandelasal a răspuns (pentru Didyi21):

Obligarea la daune morale poate fi sub 2 forme: o reparatie morala(cum este publicarea dezmintirii) si o reparatie materiala, sub forma unei sume de bani pe care faptuitorul este obligat sa o plateasca celui pe care l-a calomniat, bineinteles daca este ceruta de acesta. Daca se acorda reparatia materiala cuantumul este stabilit de judecator si nu poate fi mai mare decat cel solicitat prin actiune dar poate fi mai mic.
Asa cum ti-am spus, inca la primul raspuns, nu poate fi vorba de raspundere penala, atata timp cat calomnia nu mai este prevazuta ca infractiune.

| Didyi21 explică (pentru Ioandelasal):

Bun. Iti multumesc mult.

| MicutzaThaRebela a răspuns:

Pai eu am dat la avocatura. Tot ce trebuie sa faci este sa incerci sa te faci credula sa mintii. De ex. mama mea a omorat pe cineva dam un exemplu si uh spui : Pai ce iti trece tie prin cap, in primul rand mama mea nu are de ce sa faca rau, si in al doilea rand nu cred ca te intereseaza pe tine.voi ce fac eu cu familia mea sa au ce se intampla prin viata altora uitete la tine ce familie ai, niciun zvon nicio barfa esti moarta? Ma mir cum nimeni nu te barfeste logic vorbin esti o neimportanta. In fine ti-am zis`oo pentru varsta ta ca nu iti dau mai mult de 16 ani straight face