| cristinab a întrebat:

Intrebarea mea este: daca cineva ma acuza de lucruri pe care nu le-am facut, dar nu am dovezi impotriva persoanei respective, cum o pot actiona in instanta. Va multumesc.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu ai dovezi ca nu ai facut acele lucruri, ca persoana respectiva minte, ATENTIE! cu intentie, atunci nu are rost sa o actionezi in instanta. Ti se vor cere probe si, in absenta lor, vei tu obligat sa-i platesti celui pe care l-ai dat in judecata cheltuieli de judecata si despagubiri.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca esti acuzat/a de ceva ce stii ca nu ai facut = calomnie!, si se pedepseste conform Legii! - si vrei neaparat sa te judeci, vorbeste cu un avocat sau mediator! Cine acuza trebuie sa faca dovada! (ca procurorii din filme, care reprezinta Statul de obicei!)... Se numeste Proba veritatii! Iar essenta democratiei este tocmai Prezumtia de nevinovatie! >> pana la proba contrara, decisa de instanta de judecata, pe baza probelor administrate! (si la care eventual, poti face recurs!)... Success!

| Dianna a răspuns:

Poti actiona in instanta cu acuzele de hartuire psihica/morala daca este destul de grav si daca iti poate afecta sanatatea si viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate. Calomnie sau difamatie, depinde... Consulta un avocat. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Cum vrei să acţionezi o personă în instanţă atâta timp cât nu ai dovezi împotriva ei?
În situaţia în care vei fi acţionată în instanţă, trebuie să vii cu contraargumente şi asta este o altă situaţie.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tout eu...Revin… Cristinab e important daca exista martori la scenele respective sau ti le spune intre 4 ochi. E vorba despre onoare. Iti recomand un avocat si impreuna veti vedea daca e vorba de calomnie sau difamatie. Intre ele e o diferenta. Exemplu :
E probabil ca aceasta persoana minte foarte des (acuzatorul arunca banuiala - difamatie)
Persoana aceasta minte foarte des (minciuna din partea acuzatorului - calomnie).

| darcalex a răspuns:

Pai, e o intrebare simpla, pot sa te folosesti de dovezi.