| dani112 a întrebat:

va rog sa ma ajutati. Casa in care locuiesc este pe un teren spalat de ape, adica pe sub casa trecea candva un rau, locuiesc aici din 1985 nu am nici un act doar buletin. Sunt trecut in registrul agricol la primarie, atat.Cum as putea face sa obtin terenul? Primaria nu vrea sa il dea, am umblat in judecata altele. Nu exista vreo lege care sa zica ca daca ai stat 20 30 de ani pe un pamant al primariei, primaria este obligata sa ti-l dea?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate fi dobandit prin uzucapiune un teren proprietate publica.
Conform Codului civil, citez:
"ART. 861
  Caracterele dreptului de proprietate publică
  (1) Bunurile proprietate publică sunt inalienabile, imprescriptibile şi insesizabile.
  (2) Proprietatea asupra acestor bunuri nu se stinge prin neuz şi nu poate fi dobândită de terţi prin uzucapiune sau, după caz, prin posesia de bună-credinţă asupra bunurilor mobile.
  (3) În condiţiile legii, bunurile proprietate publică pot fi date în administrare sau în folosinţă şi pot fi concesionate ori închiriate."

Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu exista nici o astfel de lege.Pamantul este al statului.

| untu a răspuns:

Ar trebui sa ai un certificat de proprietate sau daca ai platit vreun impozit pe pamantul in care sa stai atatia ani? Primaria ar trebui sa va lase sa stai cu familia sau sa va lase pamantul sau familia ta sa cumpere pamantul primariei si sa-si tocmeasca actul de vanzare-cumparare si certificatul de proprietate!