| dani112 a întrebat:

Locuiesc pe terenul primariei de 28 de ani si vreau sa stiu cum pot intra in posesia acestuia.nu am nici un act. sunt inscris doar in registrul agricol de 28 de ani.cum pot intra in posesia terenului?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Terenul nu este al primariei ci al unitatii administrativ-teritoriale. Si nu platesti chirie pentru folosinta acestuia?
Ca sa devii proprietar trebuie sa-l cumperi, adresand o cerere consiliului local.

| alessia5158 a răspuns:

Daca locuiesti intr-un apartament de bloc cumparat dupa 1989 in baza Legii 85 şi a Decretului – Lege 61, titlul de proprietate se obţine în urma unei cereri făcute în baza Legii Fondului Funciar (Legea 18/ 1991). Cererea pentru obţinerea titlului de proprietate pe cota indiviză de teren se adresează primăriei şi este însoţită de un număr minim de acte cum ar fi copii xetox după titlul de proprietate transcris la judecătorie sau intabulat la Cartea Funciară, după procesul verbal de predare primire a locuinţei, a cărţii de identitate a titularului de contract, decizia de atribuire a terenului aferent apartamentului şi chitanţa prin care se face dovada plăţii impozitului.
Vezi sursa:http://media.imopedia.ro/......print.html

| LoLiPoP101 a răspuns:

Incepe de la primarie

| dani112 explică:

Eu sunt doar in registrul agricol, dar nu exista vreo lege care sa zica... daca stai mai mult de 10, 20, 30 de ani pe terenul primariei primaria trebuie sa til dea. terenul de care vorbesc e teren spalat de ape, adica pe aici a fost un rau. chestia cu legea ma intereseaza daca exista vreo lege asemanatoare sau ceva.