Întrebare recomandată | laura_2327 a întrebat:

Buna, va rog sa ma ajutati cu următoarea problema :
Mai bine de o lună de zile am demisionat de la locul de munca, mai trebuia sa imi primesc banii pentru 4 zile lucrate plus adeverința aceea de vechime. Am trimis o scrisoare cu confirmare la primire prin care am solicitat banii si adeverința, cei de acolo au primit scrisoarea dar refuză să îmi ofere orice tip de raspuns, banii și foaia. Cum să procedez pe mai departe? Sa fac sesizare la ITM?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca ai avut perioada de preaviz sau nu si daca ai avut, ai respectat-o sau nu.
In orice caz trebuia sa mergi sa faci lichidarea si atunci sa-ti primesti salariul cuvenit pentru perioada lucrata si adeverinta ceruta.
O ipoteza: daca ai avut preaviz si nu l-ai respectat este posibil sa-ti fi desfacut disciplinar CIM, pentru absente nemotivate, dar tot trebuie sa te plateasca pentru munca depusa.
Inainte de a face sesizarea este obligatoriu sa faci ce ti-am spus, respectiv sa mergi personal la firma. Doar daca nu rezolvi asa atunci poti reclama la ITM.

Bula
| Bula a răspuns:

Termenul de preaviz (in caz de demisie) este de 15 zile, dupa care nu mai primesti salarizare (esti "voluntar").
La lichidare, ti se calculeaza totalul de salar cuvenit, din care se scad lipsurile si alte daune justificate.
Banii rezultati trebuie sa-ti plateasca- sau sa incaseze firma, dupa caz.
Nota de lichidare trebuie sa ridici personal de la persoana care se ocupa cu personalul firmei sau de la secretariat /contabilitate, CONTRA SEMNATURA demisionarului.
Platile se fac abia dupa semnarea de luare la cunostinta de catre demisionar, la urmatoarea data de salarizare.

Deci, trebuie sa mergi personal sa semnezi actul de lichidare si doar dupa aceea vei putea pprimi banii, cel mai tarziu la ziua de salar.

| mgtow a răspuns:

Da

| Bondarel99 a răspuns:

Asteapta sa iti raspunda domnul ioandelasal. Daca nu, ii poti lasa un mesaj in privat, dansul stie cel mai bine.