| clementine667 a întrebat:

Saptamana aceasta, joi ar trebui sa ma angajez la noul loc de munca, sa semnez actele. Le-am rezolvat pe toate insa mai am nevoie de copii dupa adeverinta de vechime si dupa decizia de incetare a contractului de munca de la fostul job. Am sunat la fosta firma, la RCS&RDS si mi s-a comunicat ca nu stiu exact in cat timp voi primi copiile, deoarece nici macar ei nu au primit documentele in original de la Bucuresti. Iar o tipa de la suport mi-a spus ca dosarele unui coleg care si-a dat demisia inaintea mea cu aprox 2 luni au ajuns la 7 luni dupa ce a demisionat. Nu mi se pare normal sa dureze atat. Eu in maxim 15 zile lucratoare ar trebui sa le duc aceste copii dupa ce ma angajez dar nu cred ca e posibil avand in vedere situatia. Pe scurt inca depind de RCS&RDS desi nu mai am de-a face cu ei si am demisionat anul trecut in luna a 10a. I-am trimis un mail si fostului sef dar nu cred ca va rezolva prea multe pentru ca nu a facut-o nici cand eram in CM in spital iar eu apaream ca fiind neasigurata. Ce pot face? Pot merge la ITM pentru o plangere sau unde anume?

2 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Da,cel mai bine ar fi sa faci o plangere la ITM.Numai de nasol am auzit de firma asta atat de la angajati sau fosti angajati, cat si de la clienti.Ma bucur ca nu m-am angajat la ei, eram la un pas sa o fac mai demult. Faza este ca tu poti sa figurezi si acum la ei ca angajata daca se misca atat de greu cu birocratia, deci o plangere la ITM ar putea sa grabeasca lucrurile.

| Ionut_Andonie_1980 a răspuns:

Eu am trecut prin aceeasi situatie si am rezolvat-o astfel: mai intai am cerut decizia de incetare (care se poate elibera in 2-3 zile lucratoare, am cerut o adeverinta cum si de la ce data am fost angajat (intrucat inca eram in preaviz mi sa inmanat pe loc o adeverinta ca sunt angajat de la data de cand am inceput pana in prezent) si am cerut si raportul de salariat (care ca si adeverinta, avea data de angajare dar nu era inchisa). Ulterior cam la jumatatea lunii urmatoare am primit actele finalizate (dupa ce am primit banii pe lichidare). Altfel noul angajator trebuie sa astepte ceea ce e putin probabil. Atentie, daca te angajezi la stat iti trebuie decizia de incetare sa o folosesti la ajofm sa iti dea repartitie pe postul care o sa il ocupi.