| Vladdd29 a întrebat:

Salutare! As vrea sa trimit o scrisoare unui prieten, din pacate nu stiu exact cum se procedeaza si am niste intrebari pentru ca nu am mai facut asta inainte. Banuiesc ca trebuie sa ma duc la oficiul postal, sa iau un plic si un timbru de acolo. Completez datele de pe plic, dupa pun scrisoare in plic si mai departe, ce fac? De asemenea as vrea sa stiu daca primesc ceva acasa, o confirmare sau ceva care sa arate ca am trimis scrisoarea. Pot sa fac in asa fel incat destinatarul sa nu vada datele mele (Numele, prenumele meu, adresa mea, etc.)? Multumesc frumos!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O scrisoare poate fi simpla, recomandata /cu prioritate si cu confirmare de primire.
Daca trimiti o scrisoare simpla fara sa scrii expeditorul, atunci poate va sosi la destinatar. Asemenea scrisori le bagi in cutia postala de la posta.
Pe scrisorile recomandate /cu prioritate trebuie sa scrii expeditorul (cu adresa) si se va inmana destinatarului, in regim de urgenta.
La scrisorile trimise cu confirmare de primire trebuie sa completezi un tichet autoadresat (expeditorului) care a pleca impreuna cu scrisoarea si care va fi returnat cu semnatura de primire a destinatarului.
Deci, daca doresti confirmarea primirii, atunci destinatarul va afla automat si cine esti si unde stai.

| sierra1 a răspuns:

Pe bune, șapteșpe ani?

"o scrisoare..nu stiu exact cum..ma duc la oficiul postal, sa iau un plic si un timbru de acolo. Completez datele de pe plic, dupa pun scrisoare in plic"

dacă văd bine, deja știi!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Acum cand ai whatsap si tehnologie moderna prin care poti trimite instant mesaje te complici cu scrisori ca in anii 80, atunci nu erau telefoane mobile internet email, acum le ai toate astea fă rost de numarul de telefon al persoanei căreia vrei sa i scrii sau de adresa ei de email si intr o secunda mesajele ajung la el cele pe whatsap.

| Vladdd29 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am numarul persoanei, dar pentru chestia pe care vreau sa o fac consider ca mai bine trimit o scrisoare.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Vladdd29):

Da dar daca trimiti cu confirmare de primire cum vrei tu nu o poti trimite anonimă ca la poșta i ti cere buletinul

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Tu intentionezi să îi trimiti un mesaj scris, intr-un plic, dar tipul acela să nu stie că vine din partea ta?
Da, poți! E posibil.

Faci rost de un plic (de la orice papetărie, ori de la unul dintre oficiile Poștei Române), cumperi un timbru poștal de la ghișeu (2, 60 lei)

Pe fața plicului scrii numele și adresa destinatarului, localitatea/jud ( adresa lui)
Pe verso... nu scrii absolut nimic! (dacă nu vrei să iti treci numele si adresa)

Lipesti timbrul in coltul din dreapta, sus, al plicului (dar il poti lipi oriunde pe plic, important e ca scrisoarea să aibă timbru, dacă vrei să ajungă la destinație).
Și il introduci in cutia rosie de la intrarea in Oficiul Poștal.

| Brizbriz a răspuns:

CRITIC RAUUU: dupa ce pui scrisoarea in plic... LIPESTI plicul (uuuuu, ti-am schimbat viata, nu? rolling on the floor )
apoi lipesti timbrele pe plic (acum ti-am schimbat viata definitiv)

apoi bagi plicul in cutia postala a postei, asta fiind SINGURA metoda prin care poti sa trimiti o scrisoare fara datele expeditorului (adica ale tale), daca vrei orice alta metoda de trimitere si/sau vrei confirmare de primire, atunci trebuie sa pui plicul la ghiseu, sa completezi un formular si sa platesti respectivul serviciu (nici nu mai trebuie sa pui timbre)

| mi25 a răspuns:

@CristiDinBucuresti: Cata nestiinta! Nu orice se poate trimite pe net sau alte cai electronice. Sunt documente care trebuiesc sa fie trimise in original. Dar de unde sa stie cineva ca tine!?