| Lexia2002 a întrebat:

Am o urgenta, va rog ajutati-ma cu sfaturi.
Am o prietena in Canada si am vrut sa-i trimit o scrisoare de Craciun cu un mic cadou in ea. Eu am trimis scrisoarea pe data de 23 Noiembrie cu timbrul de Proprietar (nu stiam ca pot sa il trimit cu cod de tracking asa ca nu am cod pentru scrisoare).
Problema mea este ca este 19 Decembrie cand scriu aceasta postare si ea inca nu a ajuns la destinatar. Eu am mai trimis o scrisoare, tot cu proprietar, o saptamana mai tarziu (pentru anul nou) si a ajuns acum cateva zile la ea in Canada. Atunci a inceput sa ma macine acest lucru.
De ce a ajuns a doua scrisoare mai devreme decat prima, pe 23 decembrie se implineste o luna de cand am trimis prima scrisoare. Tare imi este ca s-a intamplat ceva cu ea pentru ca nici de primit inapoi nu am primit-o.
Va rog ajutati-ma cat mai repede. Multumesc

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem cum te ajuta, doar Posta Romana te poate ajuta, asa ca du-te la oficiul postal si reclama ce ne-ai spus.

| Violleta2022 a răspuns:

Atunci cand pui cadouri in plic, plicul isi schimba greutatea si ca atare plata timbrului trebuiesa fie de 2-3 ori mai mare.
Primul plic nu a ajuns fiindca ai pus un timbru incorect.

Nu am inteles la ce spui tu "propietar"?

Pe scrisoare se pune numele si adresa completa a DESTINATARULUI si numele EXPEDITORULUI (adica numele si adresa ta).

In ziua de azi nu mai trimite nimeni scrisori peste mari si tari, ca-s inutile, extrem de scumpe si ajung dupa multa vreme, fiindca cele care ajung in 2-3 zile sunt cele expres, care costa cateva sute de dolari, fiindca pleaca cu curierul (DHL, UPS etc).

De ce nu ii scrii electronic pe Skype, whats'app, messenger, yahoo ori chiar folosind o adresa de email?
Totul ajunge in cateva secunde si nu platesti nimic!

In ce privesc cadourile trimise, se plateste valoare mare si se ambaleaza propriu in cutii, nu in plicuri de scrisori, ca pot fi returnate, sau se prind in masinile care verifica plicurile si sunt rupte.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu ce să te ajutăm? Cât mai repede?
Evident că s-a întâmplat ceva cu ea. S-a rătăcit bine de tot. În limbaj ezoteric se numește dematerializare. Mai ales dacă era un mic cadou în ea.
Eu am pățit cu poșta română că mi-a rătăcit o scrisoare recomandată cu aviz de primire. Asta înseamnă că de când a fost predată la oficiul postal, ea a trecut din mână doar însoțită de semnătura funcționarilor. Nu a mai ajuns nicăieri. Am făcut reclamație și am fost despăgubit cu 25 de lei.

| Lioana a răspuns:

Cere o explicatie la Posta Romana. Noi nu avem de unde sa stim ce s-a intamplat cu scrisoarea dar e clar ca e ratacita pe undeva pe drum.
Sau poate cadoul ce l-ai pus in ea e problema. Ori nu ai taxat suficient la greutatea scrisorii, ori se incadra la categoria colet, ori a parut suspecta acea scrisoare si a trecut prin mai multe verificari, ori a fost cineva curios ce e in ea si a desfacut-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate scrisoarea s-a rătăcit.
Cine poate ști?
Dar ai pus pe ea "par avion"?