| florinel2008tm a întrebat:

Buna voua, va scriu cu dorinta sa-mi raspundeti cu privire la o inselaciune, privind o logodna cu cadouri luate plecata si insarcinata motivand ca ma da in judecata pentru copil,
In Aprilie 2008 am avut logodna cadurile primite le-am dus Timisoara, Fata era din Resita eu din Timisoara, in iunie 2008 sunt internat in spital, logodnica nu ma viziteaza, in iulie 2008 vine si isi ia toate cadourile veregeta mia oprito cu toate ca am platito eu spunand ca este cadou, in 2009 /01/05 sunt sunat pe nr ascuns sa vin in italia, ma chema logodnica, nu m-am dus, In ianuarie 2009/25 sunt sunat de logodnica ca are un copil, unde la nascut la ce spital, nu mi-a spus abia dupa 7 zile am aflat unde a nascut, in certificatul de nastere al copilului in spatiul alocat pentru tata era tras linie, de mentionat in luna mai 2008 am avut 2 contacte sexuale, si fata ma suna sa-mi spuna ca sunt tatal copilului, ok din luna iulie 2008 de cand sia luat cadurile eu nu am mai vb cu ea sau telefonat, Miam pus intrebarea daca ma sunase inseamna ca dorea sa se casatoreasca cu mine am rugato sa se casatoreasca cu mine ea mi-a spus doar prieten sa fiu, am cheltuit pentru copil 2 luni de la pampers pana la lapte ect, fata imi spune ca nu are bani fara servici si scoate bani de la bancomat, nu mai inteleg, iar daca nu ma interesez de copil ma da in judecata, i-am spus ca nu are sansa, ca nu sunt tata pentru copil si ea cai mama, eu mi-am dorit sal recunosc pe copil si fara test de paternitate dar ea nu vrea sa fim impreuna Ce sfaturi imi dati va multumesc frumos

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa inteleg ca indiferent de situatie, tu tot ai vrea sa te insori cu ea si sa declari copilul pe numele tau, chiar daca nu esti sigur de paternitate. dar ce te deranjeaza este faptul ca nu este sincera si ca profita de tine.eu cred ca iti doresti foarte mult o familie, de asta vrei sa si treci copilul pe numele tau.eu zic sa faci un test de paternitate, si daca copilul nu e al tau ai putea sa te reorientezi, adica sa iti cauti o femeie simpla si cu bunul simt.si daca copilul este al tau sa ii platesti ce i se cuvine si sa te porti ca un tata, chiar daca este la distanta. dar pe fetita asta sa o lasi in plata domnului, pentru ca se foloseste de sentimentele tale si de copil pentru a te santaja.iti garantez ca exista femei cu mult bun simt, frumusetea nu este un atuu intr-o relatie ci sinceritatea si modestia.

14 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Of, imi pare rau, insa in opinia mea, te manipuleaza in stil mare. Te foloseste ca sa o ajuti cu copilul, sa o finantezi, insa fara ca tu sa primesti vreun avantaj clar din aceasta relatie pseudo-paternala. Cred ca mai mult de atat nici nu ai sa primesti. Stai de vorba cu un avocat, vezi ce posibilitati exista, dar parerea mea e ca nu te poate da in judecata pentru copil (doar daca dovedeste cu test de paternitate ca esti tatal). Insa nici tu nu o poti obliga sa iti ofere mai mult decat pare dispusa sa o faca. Parerea mea e ca, daca vrei sa te implici in viata copilului, vezi daca o poti forta legal sa accepte testul de paternitate si ramai la statutul de a fi tata. Daca nu, treci peste si refa-ti viata.

| borsec a răspuns:

Trebuie mai inainte de toate sa faci un test de paternitate sa vezi daca copilul este intredevar al tau. Din ce ai relatat tu mie mi se pare ca doar vrea sa te santajeze cu acel copil la modul ca vrea doar sa il cresti tu, si ea sa umble din floare in floare, ca nu cred eu ca ea a plecat singura in Italia.
Daca in urma testului se dovedeste ca copilul este al tau, eu zic sa o dai in judecata pentru santaj si sa ceri custodia copilului.
Bafta!

| borsec a răspuns:

Buna Florin,

Ai scris mai jos ceva de genul ca ea iti spune tie ca tu nu stii cum este sa-ti ceara un copil sa manance pentru ca tu nu ai inca copii, deci clar fata doar te foloseste se bazeaza pe faptul ca tu inca o iubesti si ai face orice pentru ea si copil.
Eu zic sa faci tatusi testul ala de pateriniate sa scapi de un dubiu, si daca nu este al tau eu zic sa o lasi in plata Domnului.
Bafta!

eileen
| eileen a răspuns:

Isi bate joc de tine pe fata. Fa un test de paternitate, daca este copilul tau il recunosti, ii platesti pensie alimentara si daca ea nu te vrea, asta in conditiile in care va iubiti, atunci ii zici pa. Daca nu esti tatal copilului, o dai in judecata pentru inselaciune.

| Ben. a răspuns:

Cauta alta jupaneasa. p-aia veche n/o mai baga -n seama ca o arde -n smekerii. spune/i lu judecator c ne/ai zis si 9 si s/ar putea sa ai castig da cauza.

| LoryM22 a răspuns:

Ai dreptul sa faci testul departenitate, daca nu-i al tau las-o in pace ce o fufa sa zic asa care se foloseste de tine, te-a vazut bun si iertator si te joaca pe degete, caurta-ti o fata buna ca tine si las-o in pace pe asa, sigur nu e comipul tau, daca era nu-si batea asa joc de tine.

| mihaela_5361 a răspuns:

Categoric apelează la un avocat specializat pe astfel de probleme! Este necesar, după părerea mea, un test de paternitate, iar dacă se dovedeşte că ar fi al dvs ar trebui să cereţi custodia în instanţă, sau să clarificaţi lucrurile cu soţia. Este spre binele copilului să aibă ambii părinţi, să se simtă iubit şi ocrotit, el fiind singura victimă a acestei situaţii ce nu se poate apăra!

| stefybx a răspuns:

Din ceea ce povestesti tu eu cred ca fata aceasta nu e de incredere si nu ar trebui sa te complici cu ea, decat daca in urma unui proces de paternitate reiese ca esti tu tatal copilului si nici atunci nu ar trebui sa o rogi sa fiti impreuna dupa comportamentul pe care l-a avut. Nu mai fi naiv ai grija de tine si de viata ta nu ti-o complica in zadar. Succes si inainte!

| yoanna73 a răspuns:

Era insarcinata cand a plecat? socoteala nu se potriveste.eu cred ca te foloseste.nu esti trecut in certificat? nu esti sigur ca e al tau? las-o

| bunica a răspuns:

Las-o si uit-o. pentru copil faci testul ADN si se rezolva.nu ati fost casatoriti si nu aveti ce inparti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iti doresti copilul doar pentru ca sa ramai cu ea, nu ai nici o sansa. Sigur nu te vrea, dar te foloseste ca sa ii platesti cheltuielile cu copilul. (bietul copil) Cred ca cea mai buna solutie este sa faci testul de paternitate si daca esti tatal copilului, platesti pensie alimentara si te implici in educatia si cresterea lui. Daca nu este copilul tau, dispari din viata ei pentru ca vei avea mereu probleme cu ea. Te ameninta ca te da in judecata, dar tu poti sa ii spui ca exact asta doresti si tu, sa fii sigur ca este al tau. Daca nu o face, fii sigur ca nu e copilul tau si te sperie doar cu judecsta, asa ca ceri tu testul. Degeaba investesti sentimente, dupa ceea ce ne-ai scris e clar ca nu te iubeste si nu te vrea decat ca finantator!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

FA TESTUL DE PATERNITATE SI NU TE MAI BAGa ca ea in seama profita de tine, tu esti un om bun imi dau seama din modul tau de gindire si ceea ce ai facut pentru ea dar crede-ma nu merita las-o balta cautati o alta fata

| florinel2008tm explică:

Voi raspunde si multumesc tuturor care mi-a raspuns, Fata era colega cu mine de munca, incepusem sa cunosc familia ei eram apreciat de familie, buna fata mncare curatenie ect, am acceptat sa ma casatoresc cu o fata ce ave aun copil de 13 ani, acum are 2 copi, Tatal primului copil de 13 ani este plecat din surse, tatal a rugato sa ramana cu ea dar nu a vrut, acum fata umbla sal caute pe tatal copiluli de 13 ani sai plateasca pensie alimentara, mama fetei a facut toate demersurile la vremea respectiva dar fata mamei nu a vrut, a ziz ca munceste si nul da in judecata,
Cat despre intrebare de ce m-am dus din nou la fata in Resita sa vad pe copil, daca ea se poarta asa de rau cu mine totusi doream sa-i dau sansa pentru a ne casatori ca baetelul de 2 luni ce cantareste 6 kg, ma bucur de el, Fata in fata baetelului imi9 spune ca sunt tata pe la vecini la fel, iar la Primarie la cabinetul medical baetelul nu are tata, Nu stiu cine ii pune bani la banca de scoate bani.nu are venit nici servici asteapta bani de la primarie pentru copil, sta in chirie i-am oferit apartamentul, cu strictul necesar, sa stam impreuna, din data de 25 Ianuarie 2009 nu m-a sunat niciodata la tel numai eu am sunat pe tel fix, ma deplasam de la Timisoara la Resita cu ocazie venem ud dar nu avea curajul sa ma ajute sa-mi dau hainele ude de pe mine pe motiv ca tine copilul in brate si ii da pept, in discutie imi spune nu sti ce inseamna cand un copil iti cere de mancare ceva si nu ai te doare sufletul, deocamdata tu nu ai copil imi spune ea, cand eram la Resita cineva tot suna la telefon si vb in italiana ca eu sa nu aud ce vb, asa sincer de la 1 Aprilie mam retras din orce discutie, cu ea si mama ei, Pe mama ei a scos-o afara din casa pe motiv ca nua re loc de ea si a trimsoa la tara cand afara zapada era de 1 metru asata la Socolari de Oravita, pe copil la biserica nu la dus nici pana acum cand ii spun de biserica nici sa nu auda, asa dragi mei va multumesc daca mai sunt comentari va raspund cu amabilitate

| norela a răspuns:

Am o intrebare.de ce te-ai mai dus la ea dupa cate ti-a facut? in locul tau as fii facut un test de paternitate si o lasam cu copilul cum a stiut sa-l faca asa stie sal si creasca