| 14032009 a întrebat:

Eu muncesc din luna iulie cu carte de munca, iar sotia mea este casnica. Pot beneficia de concediul prenatal, ca tata al copilului?

Răspuns Câştigător
| 80Cris a răspuns:

Nu vreau sa scriu aberatii dar din cate stiu eu poti intra in concediu paternal. Nu ai spus in schimb din care iulie lucrezi, iulie anul acesta sau anul trecut! Daca e din iulie anul trecut sigur poti, daca e din iulie anul asta, nu, caci nu ai minimum de luni lucrate cu carte de munca. Oricum, sarcina usoara sotiei tale si bafta in gasirea unei solutii care sa va ajute!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cum sa beneficiezi tu de concediu PRENATAL? Ai putea beneficia doar daca tu ai fi gravid. De acest concediu poate beneficia doar femeia, daca este salariata. Numai bine!

| EUSIATIT a răspuns:

Din cite stiu eu poti beneficia de acel concediu [de 2 ani ] pentru ca tu vrei acea indemnizatie de crestete a copilului dar trebuiesa ai cel putin 12 luni lucrate cu carte de munca.[nu ai spus cind naste sotia acum in urmatoarele luni? atunci nu poti decit sa ai 12 luni cu carte de munca neintrerupt.bafta

| Nicoleta a răspuns:

Cel mai sigur nu poti
Doar daca ar avea sotia ta o problema de sanatate si sa dovedesti ca nu poate sa creasca copilul singura.

| inginer a răspuns:

Concediul prenatal e pentru mamici, ca au burta mare si e dat ca sa nu se streseze sa vina la servici. Deci NU.

| 80Cris a răspuns:

Buna 14032009. Multumesc pentru fundita!
Am inteles gresit intrebarea ta. Tu intrebi de concediul prenatal, eu ma gandeam la cel de 2 ani, dupa nasterea copilului. Ma rog, tu nu poti intra in concediu PREnatal. Imi pare rau ca te-am informat gresit! Numai bine!

| Ich a răspuns:

Daca sotia nu munceste din cate stiu eu nu