| mariachelaru10 a întrebat:

Vreau să plec cu fetița din țară la tatăl ei și el nu poate veni din cauza ca este la muncă, trebuie neapărat procura pentru a ieși cu ea din țară sau nu?

Răspuns Câştigător
| Delcatty a răspuns:

Din pacate, trebuie procura tatalui si zic asta pentru ca cunosc cazuri. Este o masura luata pentru a preveni rapirile.
Totusi, sunt cateva situatii in care nu e nevoie de procura:
- acordarea de tratamente medicale minorei, dar trebuie aduse dovezi in acest sens.
- parintele celalalt este decedat, din nou, trebuie dovedit acest lucru
- celalalt parinte este decazut din drepturile parintesti, lucru pe care il poti demonstra cu documente
- participarea fetei la un concurs, la fel, cu documente care sa ateste acest lucru
O sa ai probleme in a iesi cu ea doar daca a comis infractiuni foarte grave si nu a primit tratament pentru asta: omucidere, proxenetism, prostitutie, trafic uman, sechestrare. Cred ca ea nu a comis nimic de genul, dar nu te cunosc, deci iti zic ca sa stii, just in case.

| mariachelaru10 explică (pentru Delcatty):

Nu a comis nicio faptă înșirate mai sus de tine, are doar 8 lunițe? Mulțumesc mult pentru răspuns!?

| Delcatty a răspuns (pentru mariachelaru10):

Ah, okay laughing sa iti traiasca bebelina!

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu fiind mama ai nevoie de declaratia autentica a tatalui. Tatal poate da declaratia la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde se afla si ti-o trimite prin posta sau curier. Tu nu trebuie sa dai declaratie.

| darrio2007 a răspuns:

Nu inteleg. Pleci la tatal ei dar nu poate veni? Unde?
Da, trebuie procura semnata si de tată.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da trebuie procura si de la el. Ti o poate trimite de unde e el

| mariachelaru10 explică (pentru suntserios):

Cum o poate trimite? Nu trebuie și semnătura mea?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar in ce țara este sotul tau? Sa mearga el la ambasadă si sa întrebe acolo cum poate rezolva situatia voastră.

| Marbea a răspuns:

Da, neaparat, facuta la notar in prezenta tatalui.