| Akays a întrebat:

Vreau sa plec la mare în Bulgaria alături de părinții mei și cea mai buna prietenă. Ea este incă minoră iar părinții ei au făcut la notar declarație din aceea ca vine cu noi. I s-a spus ca mama trebuie sa aibă cazierul la ea. Ideea e ca noi avem pașapoarte, iar alea sunt pe baza de cazier. Mai trebuie și cazierul atunci? Știe cineva? Nu prea mai avem timp, cică vine greu.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca mama ta a fost indicata ca insotitor major atunci trebuie sa aiba certificat de cazier judiciar in termen de valabilitate. Acesta se poate obtine in aceeasi zi in care depune cererea. Fara acest certificat al mamei minora nu va fi lasata sa iasa din tara.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se eliberează în aceeași zi, contra cost.

| Akays explică (pentru sadrian46):

Preț?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Akays):

Se elibereaza gratuit, taxa a fost eliminata prin legea 1/2017

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din câte știu există taxă de urgență.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu mai e nicio taxa

| JicaContra a răspuns:

Se poate scoate de la ghiseu chiar si acum in pandemie:
https://if.politiaromana.ro/......r-judiciar
chestia e ca, bun venit in birocratie, aici ai un act eliberat pe baza de cazier dar iti trebuie SI cazierul ca sa scarpini mancarimea birocratilor angry

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cazierul se scoate pe loc