| Scorpions13 a întrebat:

Am 18 ani si termin acum liceul, nu prea ma atrage Romania asa ca as vrea sa plec in America, imi puteti spune cum pot sa ajung in America si sa ma stabilesc acolo, fara sa fiu expulzat.
Dar concret, drept tel as avea sa intru in armata americana, va rog cine cunoaste sa ma indrume si pe mine.

Răspuns Câştigător
| zotescumarius a răspuns:

Exista doar cateva posibilitati sa ajungi legal ca imigrant in SUA.

1. Participi la loteria vizelor din noiembrie si castigi unul din cele 50.000 de locuri.
1.2 Pentru a castiga viza prin loterie trebuie sa ai Bacalaureatul si sa dovedesti ca ai cel putin 5000$ pentru a te intretine si ca ai pe cineva in SUA unde sa mergi
2. Poti obtine o viza H1B daca reusesti sa convingi pe cineva din SUA sa te angajeze. Viza H1B este temporara, deci doar pe perioada contractului de munca.

Trebuie sa stii ca america din filme nu e acceasi cu america reala, este mult mai rau, cu ghetouri cum nu o sa vezi nicaieri in Europa, cu cartiere mai sarace decat ferentariul si pline de negrii.

In America exista segregare pe fata. Orasele sunt impartite in parti negre si parti albe. Cartiere bune (de albi) si cartiere proaste (de negri si altii).

Nu poti face acolo nimic fara limba engleza vorbita foarte bine.

Posibilitatea de angajare pentru un imigrant tanar este infim de mica, cu un somaj de 10%, angajatorii americani vor angaja mereu un cetatean american cu vechime si scoala.

Avand in vedere asta, eu iti recomand să alegi una din statele Uniunii Europene sau a Spatiului Economic European, de la Norvegia pana la Malta, de la Marea Britanie la Polonia si de la Germania la Franta.

Ai 30 de tari unde te poti duce in calitate de cetatean european, cu drepturi egale sau aproape egale, pe acest batran continent

17 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Acum serios vorbind, tu cu ochelarii aia de soare vrei sa iei viza de America? Abia de-ti primesti buletinul inapoi cand te duci spre Moldova.

| Scorpions13 explică (pentru Flav):

Ai vrut sa fii glumet, dupa spusele tale esti frumos tare, doar ca poza de arata asa tras la fata ai poza de la cantina saracilor

| mgtow a răspuns:

E greu sa obtii o viza pentru EE.UU dar numai sa ai un loc de munca cu oferta de reinoire a contractului apoi sa devii cetatean american si totul rezolvat.

| Zenithf a răspuns:

In S.U.A. se impute treaba, "visul american" este doar o minciuna.
Oriunde ai pleca, vei fi doar un imigrant, si putina speranta sa te incadrezi si sa ajungi sa castigi ca autohtonii. Si viata este mai scumpa.
In plus, este foarte greu sa obtii o viza (carte verde) daca nu ai o pregatire buna.
Cauta sa faci ceva ce are cerere: tehnician dentar, bucatar, o meserie sau alta, si daca nu ajungi sa pleci acolo, tot iti va folosi.

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

Eu iti spun sincer, nu ca as vrea sa-ti distrug speranta, dar in America nu este Paradisul.Intereseaza-te undeva in Romania. Spre exemplu eu sunt din Canada si ma aflu in Romania de la varsta de 4 ani si imi place foarte mult.Eu iti recomand sa te axezi mai mult pe dragoste fata de ceva/cineva, placere fata de un lucru, nu sa mergi in America doar pentru o meserie banala(parerea mea). Gandeste-te! Aici ai familia ta, nu? Aici ai copilarit? De ce lasi atatea doar pentru un vis pe care tu in momentrul de fata il privilegiezi si il iei drept cea mai buna alegere.Mentalitatile noastre se schimba mereu si ai putea regreta cand te vei vedea acolo.

| Scorpions13 explică (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Vreau sa las totul de aici pentru altceva consider ca nu ma mai poate ajuta cu nimic tara asta care se duce rau de tot in jos... stiu ca nu e viata roz nici acolo dar eu vreau sa vad macar si partea cealalta sa ma conving si apoi sa imi aleg, cat despre armata era un job care ma pasioneaza asa cu antrenamente fizice, arme, etc... tu imi zici numai la sentiment sincer ma lasa rece cand vad ce e aici poate tu esti altfel poate nu cunosti toate clasele din Romania, studiaza bine pe oricine si o sa vezi de ce as vrea sa plec. Da-mi reteta fericirii tale de aici, si spune-mi ce varsta ai ca daca ai in jur de 13-16 ani se explica vorbele tale.

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns (pentru Scorpions13):

Nu,nu am in jur de 13-16 ani.Anul trecut am terminat si eu liceul si stiu cum e sa te aflii la un important prag din viata ta.Acum sunt la Drept si pot sa-ti spun ca nu asta a fost visul meu ci doar am urmat pasii parintilor si am facut bine.Eu imi doream sa dau la o universitate in USA sau U.K. dar m-am gandit mai bine, chiar daca mi-a luat ceva timp mi-am dat seama ca nu ar trebui sa-i las pe cei dragi.Ma simt foarte bine ca am facut aceasta alegere si cred ca viata nu inseamna doar sacrificare.Eu iti doaresc mult noroc!(In orice caz)

| andrei1121 a răspuns (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Nu stiu de ce uni ar pleca din canada sau america pentru Romania lol

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns (pentru andrei1121):

Ar pleca in cazul in care un parinte ar fi din Romania iar celalat ar agrea sa se mute aici.

| andrei1121 a răspuns:

Cel mai usor este sa te casatoresti cu o americanca (nu glumesc) codul de legi spune ca statul ocroteste familia

| andrei1121 a răspuns:

Http://www.manager.ro/......16222.html

aicea ar mai fi o modalitate daca sotia ta va naste in SUA copilul va fi de cetacenie American si veti putea ramane

| pieptdepuiprajit a răspuns:

In primul rand iti trebuie viza si ca sa o obtii este f greu. fara facultate ai sanse destul de mari sa ajungi cersetor pe acolo si sa faci Romania de **** cum o fac multi altii.

| David_Pop_Daniel_1996 a răspuns:

Si in cazul in care ai gasit raspuns ma poti ajuta si pe mine? si eu sunt interesat sa plec, cum am mai vazut unele mesaje / comentari ca Romania e asa ca parinti sunt aici, sa fim seriosi suntem oameni oriunde am fi si cu toate astea nu imi spuneti voi mie ( cei care fac comentari ) ca si aici poti trai, da sunt saraci in america sa fim seriosi sunt peste tot dar in Romania sunt mult mai multi, tara asta e gata de ea e condusa de habar nu am cine, si apropo de visul american exista multi care au ajuns acolo si nu s-au intors si mie mi-ar placea in armata sau ceva in genu in Romania armata e varza cum sa va spun salari mici posibilitati ff mici de a ajunge la un grad inalt, dar acolo e alta treaba nu vedeti aici primesc grade de colonel fara sa faca nimic decat sa ajunga in parlament sa mai fure ceea ce primim de la UE si sa ne mintain fata, ei habar nu au ce e aia o arma si cum se tine in mana doar ca sunt Locoteneti, Generali si pana mea asa ca de ce nu as pleca ( Eu optez pentru Hawaii mai exact Oahu ) multumesc cei care stiu sa dea sfaturi adevarate nu cei care incearca sa ne faca sa zambim cu burta goala
si ei si parinti lor au bani de ne cumpara cu tot cu oras... ca sa ai bani trebuie sa furi in Romania dar in alta parte ca sa ai o viata frumoasa trebuie sa muncesti de aia ii greu in strainatate nu ca pana mea sunt saraci si ca filmele nu sunt reale sa fim seriosi stiu asta de la 3 ani dar daca te documentezi despre america afli mult mai multe decat crezi ca sti... cum ar fi ca chiar daca nu ai pregatire scolara si asa mai departe si ai un cap pe umeri ( adica esti istet ) ai sanse ff mari sa ajungi departewinking

| kaTTsu a răspuns (pentru David_Pop_Daniel_1996):

Pustiu tu nu stii sa scrii corect si iti exprimi opinia neinteligibila?
Ai o minte de ****, este normal ai doar 15-16 ani, in multe paragrafe din citatul tau te contrazici singur, spui ca in Romania este foarte greu sa ajungi un grad inalt in cadrul armatei apoi te contrazici ca ajungi la gradul de colonel fara sa faci nimic. epicness. Mai bine opteaza pentru limba romana, scoateti din cap visele puerile, caci dai dovada de incultura si prostie curata. Acum 4-5 ani aveam si eu varsta ta, dar mi-am remediat-o pe parcursul vietii, gandeste-te cum sa faci sa iei bacul, daca faci vreo facultate, strangeti banisorii, apoi gandeste-te unde sa pleci si ce sa faci, daca nu esti organizat cand pleci la drum, atunci nu mai pleca.

| BestHelper a răspuns (pentru David_Pop_Daniel_1996):

Vrei sa pleci in America in Hawaii? Poti da cateva detalii ce vrei sa faci acolo excursie sau sa locuiesti?

| Dannycsa a răspuns:

Ca sa iti dea viza trebuie sa demonstrezi ca ai cu ce sa ajuti tara lor ca sa te poata primi. daca opti viza cea ce e foarte greu cum spune si piept de pui asta..iti da maxim 3 sau 6 luni..trebuie sa mergi la sigur nu asa ca mergi si iti cauti de lucrut 3 luni sau vizitezi SUA sau mai stiu eu ce.

| ibonlecu a răspuns:

Nu ai cum sa intri in armata americana laughing e vorba de origini
si de ce ai vrea sa mergi in Falsa America?