| Nitu_Mihai_ a întrebat:

Buna ziua, am avut acum ceva timp o tamponare in trafic, in urma asta am ajuns la comun acord sa facem amiabil după care am vorbit cu asiguratorul sa-mi ofere reparația dar in urma amiabilului mi se zice ca nu se poate dovedi vinovăția deoarece doamna nu vrea sa-și recunoască vina. Aceștia mi-au spus sa ma duc la poliție cu un document pe care mi l-au înmânat pentru a se emite un proces verbal. Întrebarea mea este, voi primi dosar penal? Amenda? Asiguratorul spune ca nu, deoarece l-am anunțat pe el in termen de 24 de ore. Va rog frumos daca ma puteți ajuta.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Constatarea amiabila de accident presupune ca soferul vinovat de producerea acestuia sa-si recunoasca vinovatia, altfel nu este constatare amiabila, de aceea asiguratorul nu a vrut s-o recunoasca.
Daca tu nu esti vinovat va trebui sa anunti imediat politia rutiera si sa explici situatia de ce n-ai anuntat imediat dupa producerea accidentului.
Nefiind vinovat de producerea acestuia nu poti fi amendat, amendata va fi persoana care l-a produs si ea va fi amendata.
Nu este cazul de vreo infractiune, ar fi fost daca anuntai imediat si soferita ar fi fost gasita ca a condus sub influenta alcoolului, cu o alcoolemie de peste 0, 80 sau sub influenta drogurilor ori n-ar fi avut permis de conducere.

| Nitu_Mihai_ explică (pentru Ioandelasal):

Culpa a fost comuna as putea zice, eu și șoferița nu ne pricepem de aceea. Deci ar fi șanse sa fiu amendat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Nitu_Mihai_):

N-am de unde sti care a fost situatia reala, asa ca nu pot spune.
Si sa fii amendat nu este o sansa, dimpotriva, este o nesansa.

| suntserios a răspuns (pentru Nitu_Mihai_):

Cum adica nu te pricepi? Nu ai permis de conducere?

De ce ti-ar face dosar penal? Ai comis o infractiune? Ai ranit pe cineva, ai condus baut / drogat? Masina nu era inmatriculata? Nu ai permis?

| adryang78 a răspuns:

Amiabila nu înseamnă neapărat că asiguratorul îți repară mașina. Este o înțelegere între cei doi participanți la trafic, iar schița incidentului, însoțită de fotografii ale avariilor rezultate este de cele mai multe ori suficientă pentru ca asiguratorul să tragă o concluzie.
Din moment ce singur spui că a fost culpă comună, o să vă reparați fiecare mașina pe banii personali. Nu se pune problema de dosar penal.