| Darius11111111 a întrebat:

Buna ziua, am comis un furt calificat indepartand alarmele dintr-un magazin de haine.
Am platit prejudiciul.
Sunt la prima abatere.
Mi-am recunoscut fapta.
Nu am comis nicio alta fapta penala inainte.
Sunt student.
Care este pedeapsa pe care o risc?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cu siguranta vei primi inchisoare cu suspendare, nu ai cum sa nu primesti macar cu suspendare (cel mai usor lucru raportat la ce ai facut) intrucat fapta ta este de natura penala! Adica nu te astepta sa iesi curat 100% din asta, dar nici puscarie nu vei face...

Pe viitor vezi sa nu fie totusi "regret fapta si ma gandesc la alta " happy

| Violleta2022 a răspuns:

Art. 229 Noul Cod Penal Furtul calificat
(1) Furtul săvârşit în următoarele împrejurări:
e) prin scoaterea din funcţiune a sistemului de alarmă ori de supraveghere, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.

https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-229

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce hotărăște judecătorul 1-3-5 ani. Poate cu suspendare.

| gabicoo a răspuns:

Ocnă.

| laurentiu80 a răspuns:

Nu ai sa patesti mare lucru. In cel mai rau caz ai sa primesti inchisoare cu suspendare, sau mai exista impacarea partilor, si atunci daca administratorul magazinului isi retrage plangerea nu o sa ti se intample nimic.

| Bogdan0783 a răspuns:

Daca a fost chemata Politia, chiar daca prejudiciul a fost recuperat fapta ramane.De aici incolo doar judecatorul decide ...suspendare, amenda penala, etc

| gigicotlet a răspuns:

Inchisoare cu suspendare si vreo 2 ani de probatiune posibil si munca in folosul comunitati.

| 435853680 a răspuns:

Bună.
Ne poți spune te rog cum a evoluat situația ta?