| Ioan1820 a întrebat:

am o problema, am facut prostia sa fur dintr-un magazin de haine (Zara) o pereche de adidasi de 320 lei si am fost prins. Am fost dus la politie si amprentat. Mi s-a spus ca este vorba de furt calificat, tin sa precizez ca sunt la prima abatere, nu am avut niciodata probleme cu politia. Cat de grav este? (Imi este foarte frica). Daca ma duc sa imi cer iertare si ma impac cu managerul magazinului se va mai intampla ceva? Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vad ca ai pus de 2 ori aceasta intrebare si am uitat de problema cu impacarea.
Furtul este o infractiune care se cerceteaza si din oficiu, astfel ca nu functioneaza impacarea dar magazinul isi poate retrage plangerea penala, deoarece si-au recuperat produsul si nu au paguba. In acest caz si datorita valorii destul de mici procurorul poate dispune clasarea dosarului, asa ca vorbeste cu conducerea magazinului.

| Ioan1820 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles, nu am vrut sa pun de 2 ori intrebarea, am gresit. In cazul in care magazinul isi retrage plangerea nu se va mai intampla nimic? ma refer si la amenzi. Multumesc

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ioan1820):

Depinde si de ce va hotari procurorul, cred ca o sa claseze dosarul. Daca il claseaza nu vei fi amendat.

7 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Daca esti la prima abatere este putin probabil sa ajungi la racoare.
O sa-ti de ceva cu suspendare si ceva munca in folosul comunitatii.

Problema e ca o sa-ti ramana cazierul deci cam greu cu gasitul unui loc de munca.

| Simpatic a răspuns (pentru RoCkKiD):

Exista un termen de expirare al cazierului in functie de infractiune, e vorba de cativa ani dupa care esti ca si curat daca nu vei recidiva.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Simpatic):

Din pacate nu sunt jurist deci nu cunosc daca sau in cat timp expira.

Răspuns utilizator avertizat
| Adi88 a răspuns:

Scapi cu cateva ore mk prestată în folosul comunității. Sing mare problema cu a zis si un coleg pe aici o sa ti ramana cazierul patat si tr asta afecteaza la angajare.