| Antrenorial165 a întrebat:

Ce pedeapsă îti dă la furt calificat?
Prima fapta
Prejudiciu achitat
Fapta recunoscuta

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de ce ai furat si in ce imprejurari, pedepsele difera. In orice caz, in situatia expusa pedeapsa se va reduce cu o treime si poate fi cu suspendfarea executarii. Daca ai fi expus situatia de fapt concreta ti-as fi dat un raspuns concret.
Conform Codului penal, citez:
"ART.229. Furtul calificat
(1) Furtul săvârşit în următoarele împrejurări:
a) într-un mijloc de transport în comun;
b) în timpul nopţii;
c) de o persoană mascată, deghizată sau travestită;
d) prin efracţie, escaladare sau prin folosirea fără drept a unei chei adevărate ori a unei chei mincinoase;
e) prin scoaterea din funcţiune a sistemului de alarmă ori de supraveghere, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Dacă furtul a fost săvârşit în următoarele împrejurări:
a) asupra unui bun care face parte din patrimoniul cultural;
b) prin violare de domiciliu sau sediu profesional;
c) de o persoană având asupra sa o armă, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
(3) Furtul privind următoarele categorii de bunuri:
  a) ţiţei, gazolină, condensat, etan lichid, benzină, motorină, alte produse petroliere sau gaze naturale din conducte, depozite, cisterne ori vagoane-cisternă;
b) componente ale sistemelor de irigaţii;
c) componente ale reţelelor electrice;
d) un dispozitiv ori un sistem de semnalizare, alarmare ori alertare în caz de incendiu sau alte situaţii de urgenţă publică;
  e) un mijloc de transport sau orice alt mijloc de intervenţie la incendiu, la accidente de cale ferată, rutiere, navale sau aeriene ori în caz de dezastru;
  f) instalaţii de siguranţă şi dirijare a traficului feroviar, rutier, naval, aerian şi componente ale acestora, precum şi componente ale mijloacelor de transport aferente;
g) bunuri prin însuşirea cărora se pune în pericol siguranţa traficului şi a persoanelor pe drumurile publice;
  h) cabluri, linii, echipamente şi instalaţii de telecomunicaţii,  radiocomunicaţii, precum şi componente de comunicaţii, se pedepseşte cu închisoarea de la 3 la 10 ani."

| Violleta2022 a răspuns:

In functie de o gramada de factori, pedepsele variaza cu inchisoare de la 1 an la 10 ani.

Uite aici legea:

https://lege5.ro/......odul-penal

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai furat odata si te au iertat, acum ai repetat fapta ai furat din nou? De data aceasta numai scapi stai la inchisoare ca sa i ti vină mintea la cap, de ce nu cauti un loc de munca? Iti place asa cum esti hoț?

| Antrenorial165 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pentru prima data nu am mai avut incidente