| IaninaBailanno a întrebat:

Stiti incidentul de la Caracal si nu stiu daca a avut vreo influenta. Dar de atunci am fost plecată din țară și m-am intors si am iesit cu niste prieteni ieri si alaltăieri. Mentionez: am iesit pe zi! ora 15! Nu port haine indecente, aveam chiar blugi si un tricou larg alb. Problema e ca 2 zile astea s-au tot luat bărbați pe stradă de mine. In varsta. Stăteam în mașină și ziceau ca nu le scap si puneau mana pe mine. Unuia i-am spus că sun la poliție. El a ras si a zis ca stiu foarte bine ca nu fac nimic. M-a urmărit pana la prietena respectiva si dupa a plecat. Eram și prin spatele blocurilor si imi era frica ca eu voiam să mă duc la ea si am zis sa nu ma prindă sa imi faca ceva. După la plecare eram in Pantelimon la spital. Pe acolo treceam si un grup de tigani m-au luat de haine și am semne de răni pe mine. Am urlat si am plâns și ei mi-au spus "stii cate fete au facut bani? daca esti proasta". M-am dus plângând la poliție (fără să sun) la secția 9 si au spus sa nu ma mai iau de ei pe stradă data viitoare sa am grija. Si nu am facut nimic. O polițistă a țipat la mine si ma tot lua cu "Mai fetito". A 2 A zi la fel, s-au frecat in autobuz de mine unii si dupa s-au ținut după mine si cand coborasem pana in fata blocului spre casa mea m-au urmărit. Si mergeau cat mai lipiti de mine si imi puneau mana pe coaste. Le-am facut scandal si a zis o femeie sa ma lase si au plecat. Nu inteleg, de ce de la incidentul acela cu fetele se intampla lucrurile astea strident acum? Mi-e frică să mai ies pe stradă și e zi afara după cele întâmplate. Oamenii respectivi au fost agresivi cu mine nu va gânditi ca doar asa. Nu am mai intrat în amănunte cum m-au apucat si cum mi-au vorbit. Vreau astăzi sa dorm la o fata si plec pe la 19. Ce sa fac? Sa umblu cu telescopica lu' tata la mine? Nu sunt genul care sa poarte ceva dupa ea si e ilegal. Dar dupa cele întâmplate sunt in stare sa umblu si cu o sabie. Mi-e frică! Spuneti-mi ce sa fac pana la plecare? Ce masuri de precautie sa imi iau?

25 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Spray paralizant

| Donsavas a răspuns (pentru Adry05):

Nu are dreptul sa foloseasca sa dețină sau sa cumpere. Spray ul cu piper e o nimic toata deși am crede că ne ajuta, din pacate nu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Wow, in 2 zile chiar ai patit toate alea? Vb imediat cu parintii tai si explica le ce se intampla.

| mihai69 a răspuns:

Fac așa pentru că e clar că cei în drept să intervină nu o fac, iar „opinia publică" stă doar și nu ia atitudine când se întâmplă „chestii" sub ochii lor, de frică.
Mergi mereu însoțită - e cel mai sigur. Alte metode 9spray, bastoane etc.) pot chiar să-ți agraveze situația dacă ești agresată și încerci să le folosești (că nu e sigur că o să și apuci s-o faci).
Mai bine mergi la cursuri de autoapărare.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai zis Pantelimon, clar. Schimba zona.

| Andreeush a răspuns:

Fii atentă când mergi pe stradă și să nu fii singură în zone nepopulate.

| Donsavas a răspuns:

Stai linistită! Bărbații care ti au spus că nu le e frica de poliție doar au vrut să te descurajeze si sa cedezi la frica. Cea mai bună soluție este să ai o alarmă la cheie,una care sa faca zgomot in caz de asemenea incidente. Ii va intimida pe indivizi iar oamenii vor auzi. De acum cand esti urmărită,fa le poze in public sau suna pe cineva cu care sa vorbesti, un apropiat. Poliția nu te ia in seama fără un martor sau macar un avocat. Ei sunt sătui de cati oameni obsedați sunt si nu mai au loc pe unde sa i închidă. E plină lumea de nebuni. Tu nu trebuie sa le arăți frica. Dacă sunt perversi, ceri ajutorul oamenilor din jur care sunt seriosi. Nu iesi noaptea ca obișnuiesc să iasă doar persoanele tip Prostituate, vagaboante iar ei încearcă să afle ce esti. Fetele cuminți vin acasa devreme sau sunt însoțite de iubiți/prietene mai multe. Si un bărbat dacă merge singur pe strada poate sa fie bătut de placere, din sadism. De aceea stau in casa sau ies in grupuri.

| Donsavas a răspuns:

Iau viagra si tot au nevoi, problema e la cap. Hormonii se prescriu deseori ca terapie pentru cei care îmbătrînesc.

| Justme1997 a răspuns:

Nu zic ca povestea ta e imposibila, dar:
-in alta întrebare ești des huiduita pe strada de straini de la cearcane etc
-in alta ai 18 ani si te huiduie prietenii pe Facebook ca iesi cu parintii

| IaninaBailanno explică (pentru Justme1997):

Nu inteleg care e problema ta

| IaninaBailanno explică (pentru Justme1997):

De cand am venit in Romania sunt huiduita pe strada si nu am inteles niciodata motivul
Toata lumea se ia de mine. In Spania nu se lua nimeni de mine si eram respectată. Aveam prieteni. Aici am incercat sa ies cu cineva numai cruciș se uitau pe mine alea si ma Si barfeau. In Spania suntem toti pentru unu si unu pentru toti. Mai ales ca aici la voi vad ca sunt multi băieți negrii cred ca indieni pe strada cu crestele lucioase foarte slabi si pantaloni mulati care m-au scuipat pe strada si au zis ca arat ca dracu. laughing Nu inteleg aveti nevoie de un manual de dresare voi românii? Nu inteleg ce rezolvați daca va luati de oameni aiurea si de aspect. Abia astept sa plec din țară iar. De aia fug de voi străinii si imi pare rau ca am invatat romana chiar daca sunt româncă am trăit 13 ani in Spania dar mi-a luat un an sa învăț romana sa pot sa vin aici cu nerăbdare. Acum astept sa plec. Continuat asa. Am auzit ca nu stati bine nici pe financiar. Nu aveti pretenția să schimbați ceva la tara cand voi alungați un om din țară voastră.

| Justme1997 a răspuns (pentru IaninaBailanno):

Mie imi suna a paranoia, de cand sunt nu am vazut pe nimieni cat de urat sa fie huiduit pe strada. Ma enerveaza libidinosii care fluiera si se holbeaza.

| IaninaBailanno explică (pentru Justme1997):

Aud nu am impresia ca ma huiduie cineva. Se intampla in văzul ochilor mei. Ii aud. Sunt îmbrăcați mulati si schilozi. Ma scarbesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Așa era și înainte. Eu trec zilnic prin chestii din astea. Spray cu piper, nu ieși neînsoțită după ora 18.

| Donsavas a răspuns (pentru anonim_4396):

Spray ul cu piper e apa de ploaie. O bate de o sătura.

| Mogiojojo a răspuns:

V-au pacalit idiots. Este un troll... Am vazut trolli mai buni pe TPU adica poti mai mult

| Depoka a răspuns:

Doamne! E inadmisibil asa ceva! Imi pare rau draguta! Problema nu e la tine sau la noi femeile sau la imbracaminte! Bărbații sa-si tina mâinile acasă! In primul rând anunta-ti părinții si discuta des cu aceștia. Eu cand mai vedeam ceva dubios ori schimbam ruta, ori ma prefaceam sau chiar vorbeam la telefon. Chiar nu stiu cum sa te mai ajut. E exasperant ceea ce se intampla! Sub orice critica! In secolul 21 unde se presupune ca e open mind, se pare ca e mai rau ca in evul mediu!

| Donsavas a răspuns (pentru Depoka):

Din pacate, problema e la nivel hormonal sau psihic. În alte țări civilizate sunt castrati chimic iar hartuitorii si obsedații sexual sunt închiși în sanatorii până se normalizeaza.

| Roxana19928 a răspuns:

IA TI UN SPRAY CU PIPER, EVENTUAL UN BRICEAG LA TINE. Si nu mai iesi singura o perioada, pana se potolesc hormonii in primatele alea, cine stie ce le-o trece prin cap.

| IaninaBailanno explică (pentru Roxana19928):

Hormoni la 50 de ani nu cred ca mai au oamenii...

| Donsavas a răspuns (pentru Roxana19928):

Cu briceagul risca sa fie injughiata sau amenințată ea. Cutitele si sabiile nu sunt manuite de oricine.

| Donsavas a răspuns (pentru IaninaBailanno):

Unii au hormoni sintetici in corp, fiindcă isi înjecteaza sau iau viagra si alte stimulente, deci bătrânețea nu ii scuza sau ii scapa de nevoi.

| Roxana19928 a răspuns (pentru IaninaBailanno):

Au si d-ăia, toti avem, oricand. In cazul lor sunt pur si simplu niste oameni cu o capacitate foarte limitata a creierului laughing

| conaltura09 a răspuns:

Asculta, ia ti masuri de precauti, autoaparare, spray paralizant sau chiar un electrosoc, fiindca e foarte periculos sa ti se intample asa ceva, zilnic, poate dai peste niste hipioti care o sa mearga mult mai departe de la pipait si vorbe de tarani, si nu mi-as dori sa ajungi in asa situatie, deci ce tr sfatuiesc e sa ai grija si sa iei masuri de protectie asupra ta. Take care

| Donsavas a răspuns (pentru conaltura09):

Cu electrosocul sperii câinii si uneori nici pe aia. Dacă ajunge pe mana lor, il vor folosi pe ea sau pe alte fete.