| feli18 a întrebat:

Am fost la notar sa imi procur un duplicat după certificatul de mostenire. Deja au trecut 2 săptămâni și nu primesc nici un răspuns concret de la el.

Cam cât durează o astfel de operațiune?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Notarul nu poate elibera un duplicat ci doar o copie legalizata sau simpla de pe certificatul de mostenitor aflat in arhiva sa. Si aceasta o poate face in 5 minute, asa ca nu vad cum n-ai primit copia pana acum, trebuia sa ti-o dea pe loc, daca ai fost la biroul notarial.

| feli18 explică (pentru Ioandelasal):

Trebuia să fie adusă de la arhiva notarilor. Si ma tot abureste ca nu a venit, ca mai trebuie legalizată etc. De asemenea, are aceeași putere ca si originalul presupun

| Ioandelasal a răspuns (pentru feli18):

Arhiva notarilor? Fiecare birou notarial are arhiva proprie, doar ca exceptie actele mai vechi pot fi pastrate la Camera Notarilor Publici din judet. Posibil sa fie aceasta situatie. Si cele 5 minute sunt cu tot cu legalizarea copiei, daca actul era in arhiva de la birou.

| feli18 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles, mersi frumos!

| Elelei a răspuns:

Dar ce s-a intamplat cu certificatul tau? L-ai pierdut?

| feli18 explică (pentru Elelei):

Este la o rudă, si nu pot ajunge sa il iau, iar nici persoana nu poate veni. Am nevoie de el pentru un cont bancar