| AndreiTudose a întrebat:

Vreau si eu sa fac o plangere la politie. Am inteles ca trebuie sa scriu o declaratie. Vreau un model daca stie cineva, cum sa fac aceasta declaratie scrisa.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Plangerea penala este in cazul cand cineva a savarsit o infractiune impotriva ta, declaratia este cu totul altceva, de ex. declaratia de martor este in cazul ca ai asistat la o infractiune savarsita impotriva altuia.
Cel mai bine este sa mergi la organul de politie din localitatea unde a fost savarsita infractiunea a carei victima ai fost si acolo te vor ajuta cu redactarea plangerii.
De asemenea gasesti modele si pe internet, de ex. si aici:
http://legeaz.net/modele/plangere-penala

Răspuns utilizator avertizat
| tintareco a răspuns:

Dacă te prezinţi la ei,imediat te ghidează la acel organ, al cărui resort, se ocupă de problema ta, iar acela, îţi va indica ce să scrii.

| ANALESCOK a răspuns:

Domnule Comandant/Procuror-şef, [1]
Subsemnatul_, în calitate de parte vătămată [2], domiciliat în_, fac prezenta plângere împotriva făptuitorului [3]_ domiciliat în_, pentru comiterea faptei prevăzute şi pedepsite de art. [4],
În dovedirea plângerii înţeleg să mă folosesc de proba cu martori, acte, expertiză medico-legală, expertiză tehnică etc. [5]
De asemenea, solicit şi obligarea făptuitorului la plata despăgubirilor civile constând în daune materiale şi/sau morale [6].
Data
Semnătura,

Detalii: http://legeaz.net/modele/plangere-penala

funda!