| VladHoanta a întrebat:

Buna ziua, am infiintat de curand un pfa, sunt frizer si urmeaza sa inchiriez un scaun intr-un salon, as dori sa fac contabilitatea singur, doar ca am cateva nelamuriri.
La inceperea activitatii trebuie completat registrul inventar, am inteles ca se adauga toate bunurile care le aduc eu in firma(ex: masina de tuns, foarfeci, produse etc). Eu insa le-am cumparat cu mult timp in urma, nu am facturi, nu stiu cat valoreaza fiecare in parte la momentul actual.
Daca ar putea cineva sa-mi explice cum se completeaza acest registru.

De asemenea in termen de 30 de zile de la infiintare trebuie completata declaratia unica estimativa, intrebarea mea ar fi daca este aceeasi declaratie 212 si se completeaza doar partea cu estimarile pentru anul 2022.

Va multumesc frumos!

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu sunte m contabili, firma ta trebuie sa aiba contabil, deci cauta un contabil si angajeaza l ca fara el esti mort.

| mucificatorul201 a răspuns:

Contabilitatea este f grea (am fost student la ASE), mai bine dai putini bani sa gasesti un contabil undeva.
Registrul de inventar face parte din Capitalul social al firmei (totalitatea contributiilor la care au convenit infiintarea unei societati comerciale - ex: bani (aport la capital in numerar); bunuri materiale si tot asa)
Fiecare bun sufera "deapreciere" (pierderea valorii in timp) si din acest motiv poti sa scrii suma la fiecare bun sub pretul pietei oricat de mult doresti (limita fiind bunul simt) deoarece au suferit de UZ MORAL SAU/SI FIZIC.
Asta e cea mai mica problema a ta din perspectiva contabilitatii, va trebui sa inveti cum sa platesti taxele pe profit, sa faci registre jurnale precum si situatia conturilor si multe alte lucruri intr-un program precum SAGA sau CIEL (fiecare firma trebuie sa se inregistreze intr-o aplicatie contabila la alegere) - obligatie legala!
Multa bafta!

| Petrov_Vladisian_1990 a răspuns:

Buna
Pentru înființarea PFA-ului nu a fost necesar un document care sa ateste faptul ca închiriezi un scaun? Ai primit autorizația fara el?