| Whitesnake99 a întrebat:

Anul fiscal in Romania, inteleg eu bine dar nu gasesc concret niciunde, nu a inceput chiar pe 1 ianuarie, nu? Dar cand? Ma intereseaza pentru ca am niste profituri realizate din tranzactionare in prima jumatate a lunii si nu stiu daca se incadreaza pe 2021 sau 2022 si cand va trebui implicit completata declaratia unica. Multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania anul fiscal corespunde, de regula, cu anul calendaristic, conform Codului fiscal, citez:
"ART. 16. Anul fiscal
  (1) Anul fiscal este anul calendaristic.
  (2) Când un contribuabil se înfiinţează sau încetează să mai existe în cursul unui an fiscal, perioada impozabilă este perioada din anul calendaristic pentru care contribuabilul a existat.
  (3) Când un contribuabil se înfiinţează în cursul unui an fiscal, perioada impozabilă începe:
  a) de la data înregistrării acestuia în registrul comerţului, dacă are această obligaţie potrivit legii;"

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

In prima jumatate a lunii. Din care an? Declarația unică secomplectează în ianuarie pentru anul precedent.