| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua,

Am luat o amendă contravențională în urma căreia am ales să nu semnez procesul verbal din cauza comportamentului nepotrivit al polițiștilor (mi s-a dat foaia în față de către agentul constatator, și cu pixul fără să mi se zică ce e acolo și fără să mi se dea dreptul să citesc procesul verbal). Voiam să știu dacă în momentul în care îmi vine prin poștă, îmi vine la adresa mea și trebuie să semnez pentru primirea ei? Și dacă atunci încep cele 15 zile lucrătoare în care se poate plăti jumătate din minimul amenzii. Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Perioada de 15 zile calendaristice (nu lucratoare) curge de la data inmanarii sau primirii procesului-verbal de contraventie, conform OG 2/2001, privind regimul juridic al contravenţiilor, cu compl. si md. ulterioare, citez:
"ART. 27
  Comunicarea procesului-verbal se face prin poştă, cu aviz de primire, sau prin afişare la domiciliul sau la sediul contravenientului. Operaţiunea de afişare se consemnează într-un proces-verbal, semnat de cel puţin un martor.
  ART. 28
  (1) Contravenientul poate achita, în termen de cel mult 15 zile de la data înmânării sau comunicării procesului-verbal, jumătate din minimul amenzii prevăzute de actul normativ, agentul constatator făcând menţiune despre această posibilitate în procesul-verbal."

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dreptul de a citi procesul verbal este al tau. Trebuia sa spui asta. Nu iti puteau refuza acest drept.
Nu spui si ce comportament ai avut tu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, cele 15 zile vin din momentul in care il primesti in posta.
practic nu ai realizat absolut nimic ca nu ai semna procesul verbal, ti-ai complicat tie viata.

| TheGentleman a răspuns:

Nu ești obligat să semnezi nimic. Va semna un martor în locul tău. Dacă ai noroc și polițistul nu a completat corect procesul verbal, va fi declarat nul de către instanță